fbpx

İlginç traktör

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

İlginç traktör etkinliği çocukların ilgisini çeken anaokulu çalışmalarındandır. Dolayısıyla hem çeşitli becerilerin geliştirilmesi hem de çocukların aktivite saatine olan ilgilerinin artırılması mümkündür. Bilindiği gibi özellikle gelişim sürecindeki çocukların faydalı etkinliklerle uğraşmaları mühimdir. Bu bağlamda çocukların sevdikleri objelerin ve figürleri tasarlanması etkinliğin başarısını artırmaktadır. Bu ilginç traktör etkinliği oyunca kesme ve yapıştırma becerileri gelişmektedir. Bunun yanı sıra çocuklar eğlenceli etkinlik aşamalarında traktör yapısını da gözlemleyebilmektedirler. Elbette her anasınıfı etkinliğinde olduğu gibi traktör projesinde de yaratıcılık düzeyi ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte etkinliğin yalnızca anaokulu öğrencilerine uygulanması zorunlu değildir. Rahatlıkla ilkokul öğrencilerinin de yapabilecekleri etkinlik keyifli anları meydana getirecektir.

İlginç Traktör Etkinliği İçin Materyal Listesi

Sevilen çocuk çalışmalarından biri olan ilginç traktör etkinliği materyalleri gayet basit malzemelerden oluşmaktadır. Bunların arasında traktörün gövdesini oluşturmak için gereken malzemelerin hazırlanması ilk aşamadır. Büyük bir kutu ya da mukavva kartonları alınabilir. Böylece dikdörtgen biçiminde büyük bir gövde yapılacaktır. Bununla birlikte kaplama için birbirinden çeşitli renkli fon kartonları hazırlanmalıdır. Elbette pet şişelerin kesilmesi ile tekerlek gibi ekler elde edilebilmektedir. Yine kartonlarla kaplanacak çeşitli malzemeler sonucunda far figürleri yapılabilmektedir. Bunların içine koyulacak kullanılmayan kumaşlar ya da pamuk tercih edilebilir. Çeşitli boya kalemlerinin ya da boya malzemelerinin dahil edilmesiyle birlikte çalışma daha renkli bir görünüme ulaşacaktır. Bir adet yapıştırıcı ile makas da mutlaka bulundurulmalıdır.

İlginç Traktör Etkinliği Yapım Adımları

Şüphesiz ki her çocuğun severek yapacağı ilginç traktör etkinliğinde yaratıcı çalışmalar oluşacaktır. Dolayısıyla gayet basit olan ilginç traktör etkinliği yapım adımları biraz da çocukların seçimine bırakılmalıdır. Ancak etkinliğin ilk adımında traktörün gövdesi oluşturulmalıdır. Kaplanan büyük kutu ya da mukavvalardan elde edilen büyük dikdörtgen gövdeyi oluşturacaktır. Ardından traktörün tekerleklerinin ve farlarının yapımına geçilmelidir. Tekerleklerin yapımında büyük pet şişelerin tercih edilmesi yerinde olacaktır. Arka tekerlekler ile ön tekerlekler hazırlandığında yapıştırıcı ile gövdeye eklenmelidir. Bunun sonrasında hazırlanan renkli farlar gövdenin ön kısmına yapıştırılacaktır. Gövdenin büyük kutusuna ek olarak bir küçük boyutta kutu kaplanabilmektedir. Bu kutu ana gövdenin üzerine eklendiğinde tam bir traktör figürü elde edilecektir. İşte bu kadar basit ama keyifli bir etkinlik olan ilginç traktör çalışması çocuklara keyifli vakitler oluşturacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir