fbpx

Hava ve Uzay Taşıtlarımız… :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Hava ve uzay taşıtları etkinliği çocuklara eğlenceli bir aktivite saati sunulmasını sağlamaktadır. Özellikle okul öncesi ve ilkokul eğitim kurumlarında bu etkinliğin bir grup çalışması olarak uygulanması da mümkündür. Bunun yanı sıra evde uygulanabilecek projenin renkli çalışmaları ortaya çıkardığı söylenebilmektedir. Bu etkinliğin tamamlanmasıyla birlikte gerek eğitim kurumlarının sınıflarını gerek ise evdeki çocuk odalarını süsleyecek eğlenceli figürler elde edilmektedir. Etkinlik boyunca çocuklarının ilgilerinin oldukça yüksek düzeylere eriştiği görülmektedir. Çünkü uzay ve hava araçları çocukların en çok dikkatini çeken figürlerdendir. Ayrıca bu taşıt figürlerinin tasarlanma evrelerinde bilgi haznelerinin genişlemesi de söz konusudur. Dolayısıyla hava ve uzay taşıtları etkinliğinin çocuklar için faydaları saymakla bitmeyecektir.

Hava ve Uzay Taşıtları Etkinliği İçin Malzemeler

Hava ve uzay taşıtları etkinliği için malzemeler birbirinden çeşitli materyallerin eklenmesiyle birlikte artırılabilmektedir. Ancak temel malzemelerden söz etmek de yerinde olacaktır. Bunlar arasında yapıştırma eyleminin tamamlanması için bir adet uhu kullanılması mümkündür. Elbette kesim işlemlerinde çocuk emniyetli bir makas bulundurulmalıdır. Etkinlik boyunca kullanılabilecek malzemeler arasında renkli balonlar, fon kartonları ve el işi kağıtları da yer almaktadır. Ayrıca kullanılmayan kutularla farklı taşıtların tasarlanması mümkün olacaktır. Bunların yanı sıra süsleme aşamasında kullanılabilecek graponkağıtları ve ipler hazırlanabilir. Böylece hem taşıt figürlerinin sayısı hem de etkinlikte tasarlanabilecek figürlerin sayısı artırılacaktır. Yine süsleme ve tasarım aşamasında rengarenk boyalardan yararlanılması uygundur.

Hava ve Uzay Taşıtları Etkinliği Yapımı

Hava ve uzay taşıtları etkinliğinin oldukça basit ama yaratıcı adımlarla ilerletilmesi söz konusudur. Öncelikle tasarlanabilecek figürlerden söz edilmelidir. Gerisi hem çocukların el becerilerine hem de hayal güçlerine kalacaktır denebilir. Hava ve uzay taşıtları etkinliği yapımı farklı taşıtlarla araçların figürlerine olanak sunmaktadır. Bir adet uçak ve bir adet helikopter yapılabilir. Bunları yanı sıra balona takılacak kutu ile birlikte sıcak hava balonu tasarlanabilmektedir. Elbette vazgeçilmez etkinlik figürü tasarımlarından biri de uzay taşıtları olacaktır. Çeşitli roket ve uçan daire figürleri yapılabilmektedir. Kartonların taşıt ve araç figürlerine uyumlu biçimde kesilmesi gerekmektedir. Ardından kaplanan ya da süslenen parçalar yapıştırılmalıdır. Sonrasında birbirinden farklı hava ve uzay taşıtı tasarımları ortaya çıkacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir