fbpx

Yine Abarttık Galiba… (Kıvırcık Kızlarımız Çok Güzel Oldu…)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Kıvırcık balon kız etkinliğinde yalnızca birkaç malzeme sayesinde eğlenceli insan figürleri tasarlanabilmektedir. Özellikle okul öncesi öğrencilerinin bu etkinliği yaparken keyifli anlar geçirdiği görülmektedir. Hem tasarım becerilerinin hem de insan figürü tasarlama kazanımlarının elde edilmesi mümkündür. Yaratıcılığın sınırsız olduğu etkinlik boyunca keyifli bir çalışma ortamı oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra tasarım sürecinde yapıştırma, kesme gibi eylemler uygulanmaktadır. Bu sebeple çocukların hem el becerileri hem de odaklanma becerileri gelişecektir. Gerek evlerde gerek ise eğitim kurumlarında uygulanabilecek kıvırcık balon kız etkinliği kesinlikle faydalı kazanımlara ortam hazırlamaktadır. Eğlenceli olması gibi malzemelerinin hemen bulunabilecek materyallerden oluşması da etkinliğin güzel yönlerinden biridir denebilir.

Kıvırcık Balon Kız Etkinliği Malzemeleri

Kıvırcık balon kız etkinliğinin yapımında basit malzemelerin bulunduğundan söz ettik. Şimdi bu malzemelerin hangi temel materyalleri içerdiğinden söz edilmelidir. Renkli rafya ipleri bu etkinliğin temel malzemelerindendir. Çünkü normal örgü ipi kullanıldığında kıvırcık ve eğlenceli saç figürü elde edilememektedir. Ancak rafya iplerinin makas ya da bıçak yardımıyla kıvırcık hale getirilmesi mümkündür. Bunun emniyetli makaslarla gözetim altında yapılması daha uygundur. Bunun yerine rafya iplerinin kıvırma sürecini eğitmenlerin ya da ebeveynlerin tamamlaması da uygun olacaktır. Ardından asıl eğlenceli evrede kullanılacak malzemelerden söz edilmelidir. Kıvırcık balon kız etkinliği malzemeleri arasında birkaç adet balon bulundurulmalıdır. Bu balonun kaplanmasında ise bir adet koli bandı gerekecektir. Ardından tasarım sürecinde kullanılacak graponkağıtlarının ve süslü materyallerin hazırlanması da çeşitlilik yaratacaktır.

Kıvırcık Balon Kız Etkinliği Nasıl Yapılır?

Kıvırcık balon kız etkinliğinin aslında gayet basit adımlarla oluşturulduğu görülmektedir. Ancak öncelikli olarak saç figüründe kullanılacak olan kıvrık kağıtların elde edilmesi için rafya kağıtlarının bir makasla kıvırcık hale çevrilmesi gerekmektedir. Ardından balon yüzeyini kaplamadan önce yüz figüründe kullanılacak olan graponkağıtları hazırlanmalıdır. Sarı graponkağıtları cilt tonunda diğer grapon kağıtları ise göz ve dudak gibi bölgelerde kullanılacaktır. Bu kağıtların ayrı ayrı yuvarlanmasının ardından balonun kaplanmasına geçilebilmektedir. Kıvırcık balon kız etkinliği nasıl yapılır diyenlere bu balon yüzeyinin kaplamasını da anlatmak gerekmektedir. Koli bandının tersiyle kaplanan balon yapışkanlı bir yüzeye sahip olacaktır. Böylelikle balonun üzerine hem saç figürlerini temsil eden rafya kağıtları hem de grapon kağıtları yapıştırılabilmektedir. Sonuçta ortaya kıvırcık saçlı eğlenceli kız çocuk figürleri çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir