fbpx

Sonbahar da leylekler neden göç eder

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Sonbahar ve leylekler etkinliği gerek anaokulu öğrencilerine gerek ise ilköğretim öğrencilerine yaptırılabilmektedir. Bu çalışmanın bir grup etkinliği olarak yapılması mümkündür. Bunun yanı sıra ebeveynlerin evde yaptırabilecekleri bir etkinlik olan sonbahar ve leylekler etkinliği fazlasıyla eğlendiricidir. Çünkü çocukların sadece bilgi birikimlerine değil ayrıca tasarım becerilerine de destek sunulmaktadır. Sonbaharın gelmesiyle birlikte leyleklerin neden göç ettiklerinden söz edilebilir. Böylece etkinlik saatinin başında bilgi verici anlar da geçirilebilmektedir. Ardından çeşitli malzemelerin kullanılmasıyla birlikte birbirinden eğlenceli ve renkli leylek figürleri yapılacaktır. Bu çalışma için gerekli olan malzemeler he evde hem de eğitim kurumlarında bulunan basit materyallerdir.

20121115_104803

Sonbahar ve Leylekler Etkinliği Malzemeleri Nelerdir?

Etkinlik boyunca kullanılacak malzemelerin bir listesi hazırlanabilir. Bu nedenle öncelikle sonbahar ve leylekler etkinliği malzemeleri nelerdir sorusunu yanıtlamak iyi olacaktır. Yüzeyin hazırlanmasında bir adet mukavva ya da renkli fon kartonu tercih edilebilmektedir. Fon kartonunun mavi renkte olması daha uygundur. Böylece gökyüzü simgesi oluşturulacaktır. Kuş yuvası imajını vermek için çeşitli çalıların ya da kahverengi el işi kağıtlarının kullanılması mümkündür. Bunun yanı sıra desenli el işi kağıtları ile taş figürü de yapılabilmektedir. En önemli etkinlik aşamalarından biri olan leyleklerin yapımında ise beyaz el işi kağıtları ya da fon kartonu gerekmektedir. Leyleklerin gagaları için turuncu renkte kağıtlara ihtiyaç duyulacaktır. Leylek figürlerinin gözlerinde siyah kağıtlar, boncuklar ya da düğmeler kullanılabilmektedir. Ayaklar için de siyah ya da farklı renkte kağıtlardan yararlanılabilmektedir.

Sonbahar ve Leylekler Etkinliği Yapılışı

Sonbahar ve leylekler etkinliği yapılışı çok keyiflidir. Öncelikle mukavva kullanılacak ise bu yüzeyin mavi bir fon kartonu ile kaplanması gerekmektedir. Ancak doğrudan mavi fon kartonu kullanacak olanların kartonun alt kısmını kuş yuvası figürü oluşturacak biçimde süslemeleri mümkündür. Ardından en önemli figürlerden olan leylek figürlerinin yapımına geçilmelidir. Leylek figürlerinin gövdesini oluşturmak adına daire biçiminde kağıtlar kesilmelidir. Bu dair biçiminde kesilen beyaz kağıtların yüz figüründe gözlerin tamamlanması gerekmektedir. Öncelikle gövdenin yüzey olarak kullanılan mavi fon kartonuna yapıştırılması iyi olacaktır. Ardından yüz kısmı eklenerek gözler için seçilen siyah malzemeler yapıştırılabilir. Gaga figürü olacak biçimde kesilen turuncu el işi kağıtları ya da fon kartonları da yüz figürüne eklenmelidir. Bununla birlikte kuş yuvası kısmına çalıların da yapıştırılması istenmelidir. İşte sonbahar ve leylekler etkinliğinin rengarenk sonuçlarına böyle ulaşılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir