fbpx

Tren istasyonumuz

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Tren istasyonu tasarlanan anaokulu etkinliği aynı zamanda ilkokul öğrencilerinin de severek uygulayacakları çalışmalardandır. Genel bağlamda tren istasyonu etkinliği için gereken malzemeler ve yapım aşamaları oldukça basittir. Bu sebeple çocukların eğlenceli bir etkinliği yaparken hiç zorlanmayacakları söylenebilmektedir. Ancak etkinlik boyunca boyama becerilerinin yanı sıra yapıştırma ve kesme becerileri de gelişmektedir. Elbette çocuklara uygun malzemelerin kullanılması önemlidir. Dolayısıyla sağlıklı ve çocukların kullanımına uygun olan materyaller hazırlanmalıdır. Bunun haricinde tren istasyonu etkinliğinin çocuklar için ilgi çekici olduğu da belirtilmelidir. Çünkü özellikle anasınıfı öğrencilerinin çeşitli taşıma araçlarının figürlerini tasarlamaktan keyif aldıkları görülmektedir. Bu nedenle etkinlik boyunca hem bu tren figürünün tasarlanması hem de keyifli bir aktivitenin uygulanması söz konusu olmaktadır.

 

Tren istasyonu etkinliği yapılırken arklı materyallerin eklenmesi mümkündür. Fakat temel bağlamda tren istasyonu etkinliği malzemeleri belirtilebilmektedir. Örneğin boş ilaç kutuları ya da çeşitli küçük kullanılmayan ürün kutuları fazla sayışa tren figürü yapılmasını sağlayacaktır. Bu kutuların kaplanması için fon kartonları ya da el işi kağıtları alınabilir. Ancak çeşitli kağıt boyaları ile de kutuların boyanması mümkündür. Yine de kutuların kaplama yoluyla süslenmesi çocukların kesme ve yapıştırma tekniklerini geliştirmelerine olanak tanımaktadır Elbette bir adet makas ile bir adet yapıştırıcı da mutlaka bulundurulmalıdır. Tren figürü kutularının koyulması için bir adet karton ya da sert mukavva yüzeye ihtiyaç duyulacaktır. Mukavvanın kaplanması için aynı boyutta bir fon kartonu kullanılması iyi olacaktır. Tekerlekler için şişe kapakları kullanılırken raylar için de kibrit çöplerinin kullanılması mümkündür. İşte tren istasyonu etkinliği için gereken malzemeler bu kadar basittir denebilir.

Tren İstasyonu Etkinliği Yapım Aşamaları

Tren istasyonu etkinliğinin yapımına yüzeyin hazırlanması ile başlanabilir. Çünkü tren istasyonu etkinliği yapım aşamaları aslında oldukça kısadır. Öncelikle mukavva üzerine çocukların hayal gücüne göre tercih edecekleri bir renkte fon kartonu yapıştırılmalıdır. Böylelikle tren istasyonu olarak kullanılacak yüzey tamamlanmış demektir. Ardından tren figürlerinin tasarlanması için çeşitli küçük kutuların kaplanması gerekmektedir. Kaplama yerine boya ile rengarenk tren figürleri de tasarlanabilmektedir. Tasarlanan bu tren figürlerinin yanı sıra tren istasyonu yazacak bir kapı da tasarlanabilir. Bunu daha büyük boyda bir kutuya yapmak iyi olacaktır. En son tekerleklerin yapıştırıldığı tren kutularının kibrit çöpleriyle birleştirilmesi mümkündür. Böylece çalışmanın sonuna gelinecektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir