fbpx

Gündüz ve Gece projesi

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocukların bilgi birikimlerine katkıda bulunacak olan gündüz ve gece etkinliği aynı zamanda fazlasıyla eğlencelidir. Hem yaratıcı resimlerin yapılması hem de gece ve gündüz farkının ayırt edilmesi söz konusudur. Etkinlik boyunca okul öncesi öğrencilerinin çeşitli figürleri çizmeleri uygundur. Bunun haricinde figürlerin farklı kağıtlardan kesilip yapıştırılması da mümkün olacaktır. Bir tarafı karanlık bir tarafı aydınlık olan etkinlik kağıdının gece ve gündüz farkını ayırt etmede yardımcı olacağı bilinmektedir. Çocukların günün bu saatlerinin hangi açılardan farklı olduğunu saptamaları mümkündür. Böylece hem bilimsel bilgilerin edinilmesi hem de birbirinden eğlenceli resim figürlerinin yapılması etkinliğin sunduğu olanakları ifade etmektedir. Eğitim kurumlarında sıklıkla uygulanan bu etkinliğin evde de yapılması mümkündür. Çünkü gündüz ve gece etkinliği yapımında gayet basit malzemelere ihtiyaç duyulacaktır.

Gündüz ve Gece Etkinliği İçin Materyaller

Gündüz ve gece etkinliği için materyaller kişilerin artırabileceği biçimdedir. Öncelikle temel ihtiyaç duyulacak materyallerden örnek verilmesi daha iyi olacaktır. Örneğin arklı kağıtlardan kesilebilecek figürler için bir adet makas bulundurulmalıdır. Yine yapıştırma eyleminde kullanılması adına uhu ya da su bazlı çeşitli yapıştırıcılar tercih edilebilmektedir. Etkinliğin boyama eylemiyle tamamlanması da mümkündür. Bu sebeple birbirinden çeşitli ve rengarenk boya kalemleri hazırlanabilmektedir. Bu kalemlerin kuru boya kalemlerinden oluşması olağandır. Ancak sulu boya, pastel boya ya da parmak boyası malzemeleri de eğlencenin dozunu artıracaktır denebilir. Özellikle okul öncesi öğrencilerinin ilgilerinin yükseltilmesi adına farklı materyallerin eklenmesi uygun görülmektedir. Ancak yüzeyin oluşturulması adına mutlaka bir adet fon kartonu ya da resim kağıdı alınmalıdır.

Gündüz ve Gece Etkinliği Yapım Aşamaları

Gündüz ve gece etkinliğinin yapımında kullanılabilecek malzemelere uygun figürler seçilmelidir. Bu bakımdan gündüz ve gece etkinliği yapım aşamaları oldukça keyifli geçecektir. Çünkü sadece kuru boya kalemleriyle bile birbirinden eğlenceli çizimler yapılabilmektedir. Öncelikle resim kağıdı ya da fon kartonu yüzeyi ikiye bölünmelidir. Bu yüzeyin ortasına dünya figürü resmedilmelidir. Kağıdın bir kısmı karanlık diğer kısmı aydınlık renklerle boyanacaktır. Gece saatlerini ifade eden kısma ay figürü çizilebilmektedir. Bunun yanı sıra birçok yıldız çizimi de eklenebilmektedir. Siyah gece yüzeyinin aksine diğer tarafta mavi bir gökyüzü oluşturulmalıdır. Bu gökyüzü boyamasının üzerine güneş figürünün çizilmesi olmazsa olmaz tasarımlardandır. Bununla birlikte gündüz tarafına çeşitli boyutlarda bulut figürleri resmedilebilmektedir. İşte iki ayrı tarafta da gece ve gündüz vakitlerini ifade eden figürler tamamlanmış olacaktır.

IMAG0256

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir