fbpx

Hayvanat bahçesi

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocukların eğlenerek yapacakları hayvanat bahçesi etkinliği yapımı birden fazla günü alabilmektedir. Dev bir çalışmanın oluşturulduğu etkinlik sayesinde günler boyunca yapılacak aktivite saatleri yaratılmaktadır. Böylece çocukların her gün ilgiyle bu etkinliği tamamlamak için aktivite saatinin gelmesini bekledikleri görülmektedir. Sayısız hayvan figürünün tasarlanacağı çalışmada çocukların ilgisini çekecek hayvan maketleri yapılmaktadır. Bu sayede el koordinasyonu gibi odaklanma becerileri de gelişecektir. Anaokulu çocuklarının ya da ilkokul öğrencilerinin yapabilecekleri bu etkinlik uğraştırıcı ama keyiflidir denebilir. Etkinlik boyunca zürafa, deve, aslan, maymun gibi hayvan maketleri yapılabilmektedir. Çalışma tamamlandığında devasa bir hayvanat bahçesi figürü elde edilecektir.

 

Hayvanat Bahçesi Etkinliği Materyalleri

Hayvanat bahçesi etkinliğinde sayısız maket tasarlanacağı için malzemelerin geliştirilmesi mümkündür. Yani ebeveynler ve eğitmenler değişik malzemeleri kullanışlı hale getirebilirler. Ancak temel olarak hayvanat bahçesi etkinliği materyalleri konusuna değinmek gerekmektedir. Bir adet yapıştırıcı ve kartonların kesimi için makas alınmalıdır. Farklı materyallerin kesiminde bir adet maket bıçağının yardımı olacaktır. Büyük mukavvaların ve fon kartonlarının hazırlanması sayesinde hayvan maketleri için taban oluşturulacaktır. Boş kutulardan, kumaşlardan, pet şişelerden ya da yumurta kolilerinden yararlanılabilmektedir. Boyama aşamasında sulu boya, guaj boya veya parmak boyası gibi çeşitli materyallerden faydalanılması iyi olacaktır. El işi kağıtları ve ceviz kabukları da çeşitli figür süslemelerinde kullanılacaktır. Yine rengarenk simler, pullar, düğmeler ya da boncuklar da hazırlanabilir.

Hayvanat Bahçesi Etkinliği Yapımı

Hayvanat bahçesi etkinliğinde yapılabilecek hayvan maketlerinden söz etmek gerekmektedir. Örneğin deve yapımında mukavva parçalarının ve yumurta kolisinin kullanılması uygundur. Bunun yanı sıra göl figürü hazırlanırken renkli el işi kağıtları veya grapon kağıtları tercih edilmelidir. Hayvanat bahçesi etkinliği yapımı boyunca balık figürleri de tasarlanabilmektedir. Balıkların boncuklardan, deniz kaplumbağalarının ise ceviz kabuklarından yapılması mümkündür. Ördek figürünün ise sürpriz yumurta yiyeceğinin kutusundan yapılması mümkündür. Timsah maketlerinin yapımında yumurta kolisi kullanılacaktır. Timsahın dişleri ise kuru fasulyelerden yapılabileceği gibi boncuklardan da yapılabilir. Aslan figürü yapımında yüz figürünün CD ile yapılabileceği belirtilmelidir. Aslan figürünün yüz kısmının çeşitli el işi ya da rafya kağıtları ile süslenmesi mümkündür. Panda maketi yapmak istenildiğinde ise pet bardaklar kullanılabilmektedir. Zürafa maketlerinin yapılması için boş kutulardan yararlanılabilmektedir. Maymun figürlerinin ise renkli el işi kağıtları ve ceviz kabukları ile tasarlanması mümkündür. İşte hayvanat bahçesi etkinliğinde onlarca hayvan maketi ve yüzey yapılabilmektedir. Çalışmanın bitiminde ise kocaman bir hayvanat bahçesi maketi oluşacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir