fbpx

Deniz kızı ve balıklar etkinliği

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Denizkızı ve balıklar etkinliği anasınıfı öğrencileri için vazgeçilmez projeler arasına girecektir. Ancak çalışmanın faydaları ve güzel yanlarından kesinlikle bahsedilmelidir. Öncelikle büyük bir çalışma ortaya çıkacağı için etkinliğin grupça uygulanması mümkündür. Böylece çocukların sosyal etkileşimlerine de katkıda bulunulacaktır. Bunun yanı sıra etkinliğin eğitim sınıflarını ya da evi süsleyecek biçimde sonuçlanması söz konusudur. Dolayısıyla evde bir araya gelen arkadaş gruplarına da bu etkinliğin yaptırılması olağandır. Ancak eğitim kurumlarında yer alan kreşlerde, anaokullarında ya da okul öncesi eğitim merkezlerinde bu çalışma kesinlikle uygulanmalıdır. Her yaştan çocuğun etkisini çeken bu etkinlik boyunca kesme, boyama ve yapıştırma becerilerinin gelişmesi söz konusudur. Ayrıca çocukların yaratıcılık seviyeleri ve hayal dünyaları da desteklenmektedir.

Denizkızı ve Balıklar Etkinliği İçin Malzemeler

Denizkızı ve balıklar etkinliği için malzemeler gayet basit materyallerdir. Ancak unutulmaması gereken temel malzemelerin sayılması iyi olacaktır. Öncelikle bir adet çocukların kullanımına uygun yapıştırıcı hazırlanmalıdır. Bu yapıştırma eyleminin yanı sıra kesme eylemi de bulunduğu için çocuk emniyetli makaslar bulundurulmalıdır. Temel kesme ve yapıştırma eylemi materyallerinin dışında figürlerin tasarımında kullanılabilecek malzemelerden söz etmek gereklidir. Renkli fon kartonları, renkli kağıtlar ya da çeşitli el işi kağıtları tercih edilebilir. Ancak etkinlik oldukça değişik malzemelerin eklenmesi için uygundur. Örneğin süsleme aşamasında kullanılabilecek renkli boya malzemeleri hazırlanabilir. Bunların yanı sıra renkli pullar, graponkağıtları ya da çeşitli boncuklar kullanılabilir. Deniz yüzeyinin hazırlanmasında jelatin mavi jelatin kağıtları da seçilebilir.

Denizkızı ve Balıklar Etkinliği Yapılışı

Denizkızı ve balıklar etkinliği yapılışı da basit adımlardan oluşmaktadır. Öncelikle denizkızı figürleri tasarlanabilmektedir. Kağıtlara ya da renkli kartonlara çizilen denizkızı figürleri kesilmelidir. Ardından bu denizkızı figürlerinin boya kalemleriyle süslenmesi ve yüz figürü yapılması mümkündür. Bunun yanı sıra denizkızı figürlerinin kuyruk kısmında pullarla ve renkli boyalarla süslemeler yapılabilmektedir. Ardından deniz figürü hazırlanırken büyük jelatin kağıdı kaplamaları uygulanabilir. Etkinliğin duvara yapılması gibi fon kartonu ya da mukavva yüzeyine uygulanması da olağandır. Elbette denizkızı figürlerinin yanı sıra çeşitli boyutlarda balık figürleri de tasarlanabilir. Bunların yanı sıra denizde yaşayan denizyıldızı, yosun gibi canlılar da resmedilebilir. Böylece çocukların bilgi hazneleri ve yaratıcılık düzeyleri aynı anda geliştirilebilmektedir. Anaokulu çocuklarının keyifle yapacağı etkinlikte renkli sonuçlar ve eğlenceli dakikalar oluşacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir