fbpx

Süper Timsahlar :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocukların severek yapacakları timsahlar etkinliği mükemmel bir aktivite saatine olanak tanımaktadır. Farklı figürlerin oluşturulacağı çalışmada çoklu becerilerin aktifleştirilmesi mümkündür. Bunların arasında katlama teknikleri ve kesim becerisi vardır. Elbette göz ve el koordinasyonunun gelişmesi de olağandır. Çünkü çocuklar severek tasarlayacakları çalışmaya dahil olduklarında dikkatle ilerleyeceklerdir. Etkinlik boyunca okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin kullanması için uygun olan malzemelerden yararlanılmaktadır. Çalışmanın grup etkinliği haline dönüştürülmesi de eğlencenin ve yaratıcılığın seviyesini artırabilmektedir. Okul etkinliği olarak uygulanabilecek bu çalışmanın evde yapılması da olağandır. Çünkü gereken malzemelerin hazırlanması masraflı ya da vakit alıcı değildir.

 

Anaokulu Timsahlar Etkinliği İçin Gereken Malzemeler

Anaokulu öğrencilerinin yaratıcılıklarını ortaya koyacakları timsahlar etkinliğinin yapımında birkaç basit malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle timsahlar etkinliği için gereken malzemelerarasında bulunan temel materyallerden söz edilebilmektedir. Bir adet makas ile yapıştırıcı hazırlanmalıdır. Böylelikle tasarım sürecinde farklı figürlerin kesilmesi ya da yüzeye yapıştırılması uygun hale gelecektir. Timsah figürlerinin tasarlanması için gereken temel malzeme ise graponkağıtlarıdır. Yeşil renkte graponkağıtlarının bulundurulması iyi olacaktır. Bir adet fon kartonu ya da sert mukavva ise yüzey olarak kullanılabilmektedir. Bu yüzeyin üstünün süslenmesinde mavi el işi, graponkağıtları ya da boyalar tercih edilebilmektedir.

Okul Öncesi Timsahlar Etkinliği Yapım Adımları

Timsahlar etkinliğinin yapımında uygulanacak öncelikli adımlar değişebilmektedir. Öncelikle yüzeyin tasarlanması ve ardından timsah figürlerinin yapılması mümkündür. Ancak öncelikli olarak yeşil graponkağıtlarından yapılacak timsah figürleri de oluşturulabilir. Her iki seçimde de yeşil graponkağıtları kedi merdiveni oluşturacak biçimde katlanmalıdır. Ardından timsahların ağız ve yüz figürlerini oluşturmak için karton ya da l işi kağıtlarından parçalar kesilip yapıştırılabilir. Timsahlar etkinliği yapım adımları sona yaklaşırken yüzeyin süslenmesi iyi olacaktır. Timsahların yapıştırılacağı yüzeyin ortasına mavi boya kalemleri ya da kağıtlar ile su yani nehir havası katılabilir. Bu suyun yine kartondan yuvarlanan gri kağıtlarla taş imajı verilerek çevrilmesi uygundur. Sonrasında timsahların da mukavvaya dahil edilmesiyle birlikte büyük ve yaratıcı bir çalışma tamamlanmış olacaktır. Hem keyifli hem de uğraştırıcı bu etkinlikte çocukların kendi iç dünyalarındaki yaratıcılığı sergilemeleri oldukça faydalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir