fbpx

Tavuk ve civcivleri

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Anaokulu çocuklarına yaptırılabilecek tavuk ve civcivleri etkinliği oldukça eğlencelidir. Ayrıca küçük ve büyük boyutlarda tavuk figürlerinin kesilmesi el becerilerinin gelişimine katkıda bulunacaktır. Bununla birlikte ince detayların oluşturulması el ve göz koordinasyonunu artıracaktır. Çocukların odaklanma becerilerinin gelişeceği tavuk ve civcivleri etkinliği aynı zamanda okul öncesi öğrencilerinin ilgilerini de çekmektedir. Çünkü özellikle gelişim sürecindeki çocukların hayvan figürlü etkinliklere ilgi gösterdikleri bilinmektedir. Ayrıca tavuğun ve civcivlerin gelişim, büyüme süreçleri hakkında bilgi verilebilmektedir. Böylelikle hem eğitici hem de yaratıcılığın ortaya çıkarılacağı bir çalışmanın uygulanması söz konusu olmaktadır. Tavuk ve civcivleri etkinliğinde kullanılan malzemelerin de kolay bulunabilecek materyalleri içerdiği söylenebilmektedir.

561781_10150752357099660_619617623_n

Çocuklar İçin Tavuk ve Civcivleri Etkinliği Materyalleri

Çocukların sevecekleri tavuk ve civcivleri etkinliğinde kullanılacak belirli malzemeler vardır. Dolayısıyla tavuk ve civcivleri etkinliği materyalleri arasında sarı renkli el işi kağıtları ve kartondan söz etmek gerekmektedir. Bunlar tavuk ve civciv figürlerinin kesilmesi için kullanılacaktır. Yine parmak boyası kullanılarak kartonların boyanması mümkün olacaktır. Ayrıca parmak boyası çocukların en çok sevdikleri boya malzemelerinden biridir. Bunların dışında tavuk ve civciv figürlerinin kesilmesi için makasa ihtiyaç vardır. En son bir karton yüzeyine yapıştırılacak olan tavuk ve civcivler için herhangi bir yapıştırıcı tercih edilebilmektedir. Kartonlarla el işi kağıtlarının kırmızı, kahverengi gibi renklerde hazırlanması ise gaga, ibik ve ayak yapımında gerekli olacaktır.

Tavuk ve Civcivleri Etkinliği Yapım Aşamaları

Tavuk ve civcivleri etkinliğine öncelikle bu hayvan figürlerinin hazırlanması ile başlanmalıdır. Eğer çocukların yaşlar oldukça küçük ise öğretmenlerin ya da ebeveynlerin hayvan figürlerini kesip hazırlamaları mümkündür. Ancak çocukların kesim becerileri bulunuyor ise kartona çizilen tavuk ve civcivleri kesmeleri uygun olacaktır. Tavuk ve civcivleri etkinliği yapım aşamaları için sonraki adımda ek uzuvların eklenmesi bulunmaktadır. Kırmızı, kahverengi, turuncu el işi kağıtlarındanminik ibikler, gagalar ve ayaklar kesilebilir. Tavuk ve civcivlerin parmak boyasıyla boyanmasının ardından bu parçalar kartonlara yapıştırılmalıdır. Tüm hayvan figürleri tamamlandığında bir büyük kartona bunların yapıştırılması istenecektir. Ardından çeşitli parmak boyalarıyla çil figürleri yapılabilmektedir. İşte tavuk ve civcivleri etkinliği en eğlenceli çalışmalardan biri olarak örneklendirilebilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir