Kedi ve kılçıklı balıklar

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Kedi ve kılçıklı balıklar etkinliğinin yapımında gayet basit malzemeler ile kolay adımlar bulunmaktadır. Bu nedenle dileyen her eğitmen ya da ebeveyn, kedi ve kılçıklı balıklar etkinliği uygulamasını yaptırabilirler. Özellikle anaokulu çocuklarının severek yapacakları bu çalışma farklı yaş grubuna dahil olan çocuklara da yaptırılabilmektedir. Örneğin ilkokul çağındaki çocukların da ilgi göstererek yapacakları bu etkinlikte renkli sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Elbette kedi ve kılçıklı balıklar etkinliği boyunca birtakım becerilerin gelişime katkıda bulunulmaktadır. Özellikle kesme ve boyama etkinliklerinin fazla olması çocuklara faydalı bir aktiviteyi sunmaktadır. Bununla birlikte etkinliğin son aşamasının gözetmen denetiminde tamamlanması daha doğru olacaktır. Nitekim hazırlanan malzemeler fon kartonuna aktarılırken zımbalama tekniği kullanılmaktadır.

Kedi ve Kılçıklı Balıklar Etkinliği Malzemeleri

Kedi ve kılçıklı balıklar etkinliğinin gayet bulunabilir malzemelere sahip olduğu belirtilmelidir. Öncelikle mutlaka bir adet yapıştırıcı ile makas hazırlanmalıdır. Çocukların kullanımına uygun olan emniyetli makasların tercih edilmesi gerekmektedir. Bunun ardından tüm figürlerin ekleneceği bir adet mukavva ya da fon kartonu alınmalıdır. Fon kartonu herhangi bir renkte olabilmektedir. Böylelikle çocukların renk seçimleri de gözlemlenebilecektir. Kedi ve kılçıklı balıklar etkinliği malzemeleri arasında renkli pipetler en önemli kısımdır. Çünkü bu pipetler balıkların iskeleti için kullanılacaktır. Bunun dışında renkli kağıtlar ya da fon kartonları ile boya malzemeleri hazırlanmalıdır. Pastel boya veya kuru boya kalemleri çalışma için uygundur.

Kedi ve Kılçıklı Balıklar Etkinliği Yapımı

Kedi ve kılçıklı balıklar çalışmasında birkaç temel adım vardır. Öncelikle kedi figürünün tasarlanmasına başlanmalıdır. Çocuklara hazır bir kedi figürü şablonu verilebilir. Dileyen çocuklar kendi becerileri dahilinde de bunu hazırlayabilirler. Ardından kedi figürü biçiminde kesilen kağıt boyanmalıdır. Dilenen renkte boyanan bu kedi figüründen sonra balık kılçıkları hazırlanmalıdır. Yani kedi ve kılçıklı balıklar etkinliği yapımı aşamalarının ikinci etabında minik kağıtlardan kesilen ve boyanan kılçık figürleri bulunmaktadır. Bu kılçık figürlerinin tamamlanmasının ardından son aşamaya geçilmektedir. Pipetlere zımbalanan renkli kılçık figürleri fon kartonuna da zımbalanabilir. Bu evrede yapıştırma yöntemi de kullanılabilmektedir. Kedi figürünün de fon kartonuna aktarılmasıyla birlikte etkinlik tamamlanmış olacaktır. Kedi ve kılçıklı balıklar etkinliği gerek faydalı gerek eğlenceli olması bakımından çocukların vazgeçilmez çalışmaları arasına girecektir denebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir