Kuğular projesi

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocuklar için kuğular etkinliği birbirinden farklı materyal ile uygulanabilecek aktivitelerden biridir. Ayrıca çocukların farklı tasarımlar yapabilmeleri de mümkündür. Hem kuğuların tasarlanması hem de yüzeyin tamamlanması oldukça keyif vericidir. Kullanılacak malzemelerin arasında çocukların sağlığını olumsuz etkileyebilecek hiçbir materyal bulunmamaktadır. Bu sebeple kuğular etkinliğinin anaokulunda ve kreşlerde okuyan çocuklara yaptırılması uygundur. Elbette ilkokul öğrencilerinin de bu etkinliği severek yapacakları belirtilmelidir. Bununla birlikte tasarım sürecinde her çocuğun kendi iç dünyasını bu çalışmaya yansıtacağı bilinmektedir. Böylelikle çocukların yetenekleri ve renk seçimleri gözlemlenebilmektedir. Gerek fiziksel gerek ise bilişsel becerilerin gelişimine katkı sunan kuğular etkinliğinin keyifli manzaraları yarattığı söylenebilmektedir.

625584_10200707817967204_1042728762_n

Kuğular Etkinliği İçin Gereken Materyaller

Kuğular etkinliğinin yapılması için değişik malzemeler tercih edilebilecektir. Ancak temel çalışmanın ortaya çıkarılması amacıyla kuğular etkinliği için gereken materyaller sıralanabilmektedir. Bunların arasında yapıştırıcı ve makas gibi materyallerin bulunduğu bilinmektedir. Yapıştırma ve kesme işlemlerinin tamamlanması için çocukların kullanımına uygun bir makas ile yapıştırıcı bulundurulmalıdır. Ardından renkli bir fon kartonu ya da sert karton alınabilir. Bu kartonlar kuğuların yapıştırılacağı yüzey için gereklidir. Kuğuların yapımında kullanılacak malzeme ise beyaz renkli evakağıtlarıdır. Pamuk ya da sentetik kuş tüyleri de kuğuların kanatlarının yapımında kullanılacaktır. Turuncu el işi ya da eva kağıdı, siyah boncuklar ve mavi grapon kağıdı da çeşitli figürlerin oluşturulması amacıyla malzemelere dahil edilebilmektedir.

Çocuklar İçin Kuğular Etkinliği Nasıl Yapılır?

Çocukların eğlenerek yapacakları kuğular etkinliği zorlayıcı bir çalışma değildir. Kuğular etkinliği nasıl yapılır konusunu açıklarken birkaç adımdan söz edilebilmektedir. Önce yüzeyin hazırlanması daha uygun olacaktır. Sert karton yüzeyinin üzerine yapıştırılabilecek mavi graponkağıtları bir göl figürü oluşturacaktır. Bunun ardından hızlıca kuğuların yapımına geçilecektir. Beyaz evakağıtlarından kuğu figürü biçiminde parçalar hazırlanmalıdır. Ardından bu kuğu figürünün üzerine pamuk ya da sentetik kuş tüyü yapıştırarak kuğuların kanatları ve bedenleri tamamlanacaktır. Turuncu renkte kağıtlardan kuğunun gaga kısmı yapılabilmektedir. Siyah renkte boncuklarla ise kuğuların gözleri oluşturulacaktır. Bunun ardından tasarlanan tüm kuğu figürlerinin karton yüzeye yapıştırılması uygundur. İşte eğlenceli ve gelişime katkıda bulunan kuğular etkinliği böyle basit ama keyifli adımlardan oluşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir