İlkbahar temalı grup etkinliği

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

İlkbahar temalı anaokulu grup etkinliği çocukların birden fazla boyutta gelişim sağlamalarına destek olacaktır. Çünkü hem keyifli bir etkinlik zamanının hem de sosyal etkileşimin yaratılması mümkündür. Grup etkinlikleri özellikle okul öncesi öğrencilerinde fayda sağlamaktadır. Nitekim çocukların görev paylaşımı, destek alma ya da sosyal ilişkilerini geliştirme imkanları oluşmaktadır. Bu etkinliğin bir diğer faydası ise materyallerin tercihe göre çoğaltılabilmesidir. Ayrıca ebeveynlerin evde de yaptırabilecekleri bu çalışma grup etkinliği biçiminde uygulandığında daha eğlenceli manzaralara neden olmaktadır. Etkinliğin amacı ilkbahar temasına uygun bir çalışma tasarlanmasıdır. Çalışmada ilkbahar mevsimine özgü figürlerin resmedilmesi ve bunların süslenmesi uygundur. Dolayısıyla kullanılabilecek malzemelere göre birbirinden renkli çalışmalar oluşacaktır.

559032_10151252371028614_865630711_n

İlkbahar Temalı Grup Etkinliği İçin Materyaller

Anaokulu etkinliklerinin vazgeçilmez uygulama çeşitlerinden biri de grup çalışmalarıdır. Mevsimlerin öğrenildiği gelişim sürecinde çocukların farklı mevsimlere özgü resimler yapmaları mümkündür. Ancak ilkbahar temalı grup etkinliği için materyaller hazırlanırken çeşitli malzemelerin tercih edilmesi yerinde olacaktır. Temel malzemeler arasında bir adet büyük ve renkli fon kartonu bulunmaktadır. Bunun yerine mukavva da kullanılabilmektedir. Büyük kartonun üzerine yapılacak ilkbahar temalı figürler için pamuk, graponkağıtları ya da el işi kağıtları hazırlanabilir. Farklı renkte fon kartonları hazırlanırsa bunlardan değişik figürlerin kesilmesi uygun olacaktır. Yine yazı ya da süsleme işlemlerinde kullanılması için renkli kalemler hazırlanabilir. Elbette kesim ve yapıştırma işlemlerinin tamamlanabilmesi için bir adet makas ile bir adet yapıştırıcı gerekmektedir.

İlkbahar Temalı Grup Etkinliği Yapımı

İlkbahar temalı grup çalışması okul öncesi düzeyindeki çocuklar için gerek bilgilendirici gerek ise eğlendirici etaplara sahiptir. Öncelikle kullanılacak kartonun boyanması ya da mukavvanın renkli fon kartonu ile kaplanması mümkündür. Bunun ardından oluşturulacak tasarımın öncelikle bir kalem ile çizilmesi çocukların işini kolaylaştıracaktır. Ancak doğrudan anaokulu çocuklarının ellerindeki malzemeleri kullanarak değişik figürleri oluşturmaları da olağandır. İlkbahar temasına uyacak mevsim geçişini yansıtan yağmur, şemsiye, çiçekler, ağaçlar ya da güneş gibi birbirinden farklı figürler tasarlanabilmektedir. Fon kartonları ile ya da el işi kağıtları ile tüm bu figürlerin oluşturulması uygundur. Pamuk ile bulut yapılması da çocuklar için fazlasıyla eğlencelidir. Dolayısıyla ilkbahar temalı grup etkinliği yapımı hem keyifli hem de yaratıcılığa imkan tanıyan süreçleri barındırmaktadır denebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir