fbpx

Monopoly tarzında trafik oyunu etkinliği

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocuklara Monopoly oyunu gibi bir etkinlik hazırlamanın mümkün olduğunu anlatmak üzereyiz. Yalnızca birkaç temel malzemeyle yapılabilecek trafik oyunu etkinliği hem hazırlaması hem de oynaması eğlenceli çalışmalardandır. Bu etkinlikte kullanılacak materyaller oyun düzlemini oluşturmak için gereklidir. Çocukların hem çalışma bittiğinde bir oyun oynayacak olmaları hem de etkinliğin yağım aşamasındaki keyifli çalışmalar ilgilerini artırmaktadır. Üstelik çalışmanın bitiminde oynanacak oyunun önceden anlatılması sayesinde çocukların heyecanları ve istekleri de artırılabilmektedir. İşte gerek evde gerek ise eğitim kurumlarında yapılabilecek olan trafik oyunu etkinliği çocukların çok sevecekleri çalışmalar arasına dahil olacaktır. Bununla birlikte trafik kurallarına dair bilgiler verilerek çalışma saatinin daha etkin bir hale dönüştürülmesi mümkündür.

TRAFIC1

Trafik Oyunu Etkinliği İçin Materyaller

Trafik oyunu etkinliğinin hazırlanması için birbirinden çeşitli malzemeler bulundurulabilir. Ancak temel olarak kullanılacak materyalleri sıralamak mümkündür. Trafik oyunu için materyaller özellikle yüzeyin hazırlanmasına yöneliktir. Öncelikle koli parçaları hazırlanmalıdır. Bunlara 1’den 15’1 kadar sayılar yazılacağı için mutlaka fazla koli bulundurulmalıdır. Kolilerin kesiminde bir adet makas ya da maket bıçağı kullanılacaktır. Yine trafik levhalarının yapımında renkli fon kartonları kullanılabilir. Bu levhaların direk bölümleri için sert karton ya da dik duracak ve artık kullanılmayan materyaller hazırlanabilir. Trafik levhalarının elle yapılması daha keyifli ve uğraştırıcı olacaktır. Ancak bir çıktı olarak alınması ve kartonlara yapıştırılması da uygundur. Bu nedenle bir adet de yapıştırıcı bulundurulması iyi olacaktır.

Trafik Oyunu Etkinliği Nasıl Hazırlanır?

Trafik oyununda yüzeyin 1’den 15’e kadar sayıların yazıldığı kolilerle yapılması gereklidir. Dolayısıyla öncelikle kartonların kesilmesi ve üzerlerine bu sayıların sırasıyla yazılması beklenmektedir. Sayıların rengarenk boyalarla ya da kalemlerle yazılması eğlencenin dozunu yükseltecektir. Ardından trafik oyunu etkinliği nasıl hazırlanır sorunun en önemli aşamasına geçilmelidir. Kartonlara “STOP, yaya geçidi, trafik lambası..” levhalarının yapıştırılması gerekmektedir. Bu trafik işaretlerinde birbirinden farklı tercihler kullanılabilir. Böylece çocukların trafik levhalarını ve trafik kurallarını öğrenmeleri de mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra ne kadar fazla levha olursa o kadar eğlenceli bir oyun anı yaşanmaktadır. Bu hazırlıkların tamamlanması ile birlikte trafik oyunu etkinliğinde artık oyun evresine geçilebilmektedir. Bir keseye koyulan 1’den 15’e kadar ilerleyen sayılardan çeken çocuklar bu sayıya kadar oyun yüzeyinde ilerleyeceklerdir. Ayrıca trafik işaretlerine denk gelindiğinde eğlencenin ve rekabetin artmasıyla birlikte çocukların da keyifleri yükselecektir denebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir