fbpx

Grapon kağıtlarından rengarenk palyaçomuz :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Gökkuşağının rengarenk kağıtlarla tasarlanabileceği grapon kağıtlarından gökkuşağı etkinliği özellikle anaokulu çalışmalarının vazgeçilmezlerindendir. 7 farklı renkle ve değişik katlama teknikleri ile yapılacak çalışmada çocukların farklı gelişim boyutlarına da katkıda bulunulmaktadır. Öğrencilerin yalnızca ilgi seviyeleri değil odaklanma ve el becerileri de gelişmektedir. Böylece etkinlik boyunca hem keyifli bir vakte sahip olunması hem de çalışmanın değişik faydalarından yararlanılması mümkündür. Gökkuşağı etkinliği bu eğitim kurumunda ya da ev ortamında ilk defa yapılacak ise öncesinde bilgi sunan aktarımlar yapılabilmektedir. Çocuklara gökkuşağının temel renkleri ve hangi durumlarda oluştuğu ile alakalı bilgiler anlatılabilir. Etkinliğe olan ilgisi artan çocukların tasarım sürecinde büyük bir keyifle katlama, kesme, yapıştırma becerilerini geliştirecekleri söylenebilmektedir.

GraponKağıtlarından Gökkuşağı Etkinliği Malzemeleri

Günümüzde anaokullarında sıklıkla uygulanan graponkağıtlardan gökkuşağı etkinliği malzemeleri gayet kolay bulunabilecek materyallerden oluşmaktadır. Elbette gökkuşağının temel renklerini içeren graponkağıtları ile fon kartonları ilk temel malzemelerdendir. Bununla birlikte gökkuşağı figürünün tasarlanacağı yüzey için mutlaka bir adet fon kartonu ya da mukavva hazırlanmalıdır. Gökyüzü imajı vermek için mavi bir fon kartonu kullanılması çok daha uygundur. Mukavva kullanmayı tercih edenler ise bu mukavva yüzeyini mavi fon kartonu ile kaplayabilirler. Bunun yanı sıra yapıştırma işlemlerinde lazım olacak bir adet çocukların kullanımına uygun olan ve su bazlı yapıştırıcı hazırlanmalıdır. Kesme işlemlerinde ise çocuk emniyetli makasların seçilmesi yerinde olacaktır. Graponkağıtlarından gökkuşağı etkinliğinin malzemeleri bunlar iken farklı materyallerin eklenmesi de sorun olmayacaktır. Hatta sim, boya kalemleri ve benzeri materyallerin etkinliği daha canlı bir hale getireceği söylenebilmektedir.

GraponKağıtlarından Gökkuşağı Etkinliği Yapımı

Çocukların severe uyguladıkları graponkağıtlardan gökkuşağı etkinliği yapımı oldukça kolay ilerlemektedir. Öncelikle gökyüzü imajını verecek olan mavi yüzey oluşturulmalıdır. Mavi fon kartonu üzerine gökkuşağı figürünün kuru kalemle çizilmesi mümkündür. Ana figür hatlarının çizilmesinin ardında graponkağıtlarının yapıştırılması anaokulu öğrencileri için daha kolay olacaktır. Bu ana hatların üzerine fon kartonlarından kesilen rengarenk parçaların yuvarlanarak kapıştırılması gereklidir. Her gökkuşağı renginin bulunduğu kısma uygun renkteki fon kartonu parçaları sırasıyla yapıştırılmalıdır. Çalışmadaki gökkuşağı figürü tamamlandığında ise bu renklerin altına doğru graponkağıtlarından kesilen uzun ekler yapıştırılmaktadır. İşte üç boyutlu ve hareket ediyor gibi görünen bu eğlenceli gökkuşağı etkinliği tamamlanmış olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir