fbpx

Fırtınalı denizimiz ve gemilerimiz

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Fırtınalı deniz ve gemiler etkinliği çocukların tasarım becerilerini farklı boyutlarda geliştirmelerine olanak tanımaktadır. Çünkü ortaya çıkacak çalışma üç boyutlu bir görünüme sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra deniz ve gemi gibi figürlerin çocuklara fazlasıyla ilgi çekici geldiği bilinmektedir. Özellikle deniz üzerinde yüzen demi figürlerinin tasarımında katlama ve kesim tekniklerinin de öğretilmesi mümkündür. Ayrıca çocukların eğlenecekleri bu etkinlik saatinde bilgi birikimi bakımından gelişmeleri de sağlanabilmektedir. Hava koşulları ile denizciliğin ilişkisini çocuklara anlatmak olağandır. Böylece çocuklar hem genel kültür bilgilerini çoğaltacak hem de eğlenceli figürleri tasarlarken yaratıcılığın sınırlarını zorlayacaklardır.

Fırtınalı Deniz ve Gemiler Etkinliği Materyalleri

Bu etkinliğin yapımında birden fazla figüre uygun olacak materyaller hazır edilmelidir. Örneğin gemilerin yapımında A4 kağıdı kullanılması uygundur. Ancak dileyen çocuklara fon kartonu da verilebilir. Fırtınalı deniz ve gemiler etkinliği materyalleri arasında asla unutulmaması gereken malzeme ise kesinlikle mavi jelatin kağıtları olarak belirtilmelidir. Çünkü bu bağıtlar deniz yüzeyinin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca gerçekçi ve üç boyutlu bir deniz görünümünün yapılması için en doğru seçim mavi jelatin kağıtları olacaktır denebilir. Bu deniz dalgalarının ve gemi figürlerinin yapıştırılması için ise mutlaka mukavva ya da fon kartonu bulundurulmalıdır. Hatta dik bir arka plan yapılarak bu yüzeye de gökyüzü görünümü resmedilebilir. Yapıştırıcı ve makas da gerekecek bu etkinliğin değişik malzemelerle daha keyifli bir çalışma haline getirilmesi mümkündür.

Fırtınalı Deniz ve Gemiler Etkinliği Yapımı

Çocukların çok sevdikleri deniz taşıtlarının figürlerini tasarlamak oldukça keyiflidir. Dolayısıyla fırtınalı deniz ve gemiler etkinliği yapımı için öncelikle gemi figürlerinin oluşturulması gereklidir. Bu figürler fon kartonundan ise boya yapılması tercihe kalacaktır. Ancak A4 kağıtlarından tasarlanan gemi figürlerinin boyanması ile birlikte daha renkli bir çalışmanın oluşacağını belirtmek gereklidir. Hemen gemi figürlerinin oluşturulmasının ardından deniz dalgası figürünün yapılacağı alt yüzeye geçilmelidir. Mavi jelatin kağıtlarını üç boyutlu görünüm verecek biçimde yapıştırılması iyi olacaktır. Böylelikle denizin fırtınalı olduğu ve dalgaların oluştuğu simgelenmektedir. Bu deniz dalgası yüzeyinin üzerine gemi figürleri yapıştırılabilmektedir. Dileyen çocukların arka fona dik duracak bir karton üzerine gökyüzü ve güneş figürü resmetmeleri de mümkündür. Tüm bu adımlar bittiğinde ortaya gayet başarılı bir çalışma çıkacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir