Balıklar projesi

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Süslü balıklar etkinliği özellikle anaokulu çocuklarının rahatça yapabilecekleri çalışmalardandır. Bu etkinlik süresince çocukların yaratıcılıklarını yansıtabilmeleri için uygun bir ortam oluşturulmaktadır. Hem boyama çalışması hem de yapıştırma eylemi ile çocukların ilgileri artırılmaktadır. Bunun yanı sıra güzel bir çalışma ortaya çıkarmak isteyen öğrencilerin odaklanma becerilerini geliştirecekleri söylenebilmektedir. Süslü balıkların yapımı kadar ihtiyaç duyulacak malzemeleri de basittir. Dolayısıyla hem eğitim kurumlarında hem de evde ebeveynlerin gözetiminde uygulanması olağandır. Ayrıca çocukların hayvan figürü içeren çalışmaları ne kadar sevdikleri bilinmektedir. Bu etkinlik boyunca denizde yaşayan hayvanların tasarlanması çocuklara keyifli bir aktivite saatinin hazırlanmasını sağlamaktadır.

 

DSC04192

Süslü Balıklar Etkinliği İçin Materyaller

Süslü balıklar etkinliğinin yapımında birbirinden çeşitli malzemeler kullanılabilmektedir. Temel malzemeler ise oldukça basit materyalleri gerektirmektedir. Öncelikle süslü balıklar etkinliği için materyaller listesi hazırlanabilmektedir. Yapıştırma gereken aşamalar için bir adet uhu ya da silikon yapıştırıcı alınabilir. Bununla birlikte balık figürlerinin şekillendirilmesinde bir adet makas bulundurulması iyi olacaktır. Temel materyallerin içerisinde bir adet fon kartonu ya da mukavva tercih edilebilmektedir. Yüzeyin mavi renge boyanması için boya kullanılabileceği gibi bir adet mavi fon kartonu da tercih edilebilir. Farklı renklerde baloncuklar ya da ek parçalar kesilmesi amacıyla renkli fon kartonları ve el işi kağıtları hazırlanmalıdır. Dileyen çocuklar bu gibi figürleri boya kalemleri ile de tamamlayabilirler. Dolayısıyla pastel boya ve guaj boya gibi boya materyallerinin bulundurulması çeşitlilik yaratacaktır. Balıkların oluşturulması için mutlaka köpük tabaklara ihtiyaç vardır. Süslemede kullanılabilecek boncuk ya da pullar eğlenceli bir çalışma için gereken malzemelerdendir.

Süslü Balıklar Etkinliğinin Yapımı

Süslü balıklar etkinliği yapımı oldukça eğlenceli adımlardan oluşmaktadır. Her çocuğun balık figürlerini tasarlaması için köpük tabakların bir kısmını ağız figürü verecek biçimde kesmesi uygundur. Kesilen parçalar atılmamalıdır. Çünkü bu parçalar balık figürlerinin arkasına yapıştırılarak kuyruk figürünü tamamlamada kullanılacaktır. Ardından balıkların üzerleri süslü ve rengarenk pullarla kaplanmalıdır. Çocukların her renkten ve her şekilden pulları bu balık figürlerinin yani köpük tabakların üzerine yapıştırmaları mümkündür. Ardından deniz yüzeyinin tasarımına geçilebilmektedir. Mavi fon kartonu deniz yüzeyini simgelemesi için kullanılmaktadır. Bunun üzerine farklı deniz hayvanlarının çizilmesi ya da farklı bir kağıda çizilip buraya yapıştırılması uygundur. Yine boya kalemleri ile deniz dalgası imajı verilebilmektedir. En son köpük tabaktan balık figürlerinin yapıştırılmasıyla eğlenceli çalışmanın sonuna gelinecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir