fbpx

Yangın Nefesli Ejderhalar

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocukların keyifle yapacakları yangın nefesli ejderhalar etkinliği anaokulu öğrencileri için uygundur. Ayrıca ilkokul öğrencilerinin ya da gelişim çağındaki çocukların keyifli bir çalışma vaktine sahip olmaları da sağlanabilmektedir. Etkinliğin oldukça basit malzemeleri içermesi evde ya da eğitim kurumunda rahatlıkla yapılabileceğini göstermektedir. Özellikle ejderha gibi nesli tükenmiş ama filmlere konu olmuş bir hayvanın çocukların ilgisini çektiği bilinmektedir. Tasarım aşamaları bakımından da ateş püskürten ejderhalar eğlenceli figürleri ortaya çıkarmaktadır. Bu etkinliğin yapım aşamasında hem renk hem de kesim çalışmaları sonucunda çocukların yaratıcılık seviyeleri gözlemlenebilecektir. Elbette makas kullanımından yapıştırma aşamalarına dek el ve göz becerilerinin desteklenmesi mümkündür.

Yangın Nefesli Ejderha Etkinliği İçin Malzemeler

Yangın nefesli ejderhalar yapmak için birkaç basit materyalin hazırlanması yeterli olacaktır. Genel olarak yangın nefesli ejderhalar etkinliği için malzemeler listesi arasında karton tuvalet kağıtlarırulolaları ve renkli grapon kağıtları bulunmalıdır. Boya malzemelerinin hazırlanması ile bu ejderha figürlerinin boyanması ya da süslenmesi mümkün hale gelecektir. Yapıştırma işlemleri için kağıt tutkalı hazırlanmalıdır. Yine ahşap ya da renkli boncukların bulundurulması ile göz vb. organlar eksik kalmayacaktır. İpten ya da benzeri malzemelerden yapılmış minik ponponlar da ejderhaların üzerine yapıştırılabilmektedir. Tüm bu malzemelerin arasında bulunan makas da temel kesim eylemleri için gereklidir. Malzemelerin isteğe göre çoğaltılması ya da azaltılması olağandır.

Yangın Nefesli Ejderha Etkinliği Yapımı

Yangın nefesli ejderha figürlerinin tasarlanması için öncelikle boyama işlemleri tamamlanmalıdır. Tuvalet kağıdı karton rulolarının yeşil boya ile boyanması uygundur. Bununla birlikte yangın nefesli ejderha etkinliği yapımı aşamalarında ponponların da yeşile boyanması uygundur. Yeşil ipten yapılan ponponlar da doğrudan kağıdın üst kısmına göz imajı verecek biçimde yapıştırılabilmektedir. Bu ponponların üzerine boya ile ya da boncuk ile göz bebeği figürü katılabilecektir. Bu aşamaların ardından renkli grapon kağıtlarından kesilen uzun parçalar rulonun alt kısmına gelecek biçimde yapıştırılmalıdır. Bu kırmızı renkli uzun parçalar ejderha alevi simgesi oluşturacaktır. Çocukların hem eğlenecekleri hem de kolaylıkla tamamlayabilecekleri bu çalışma etkinlik saatinin oldukça keyifli geçmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla okul öncesi eğitmenleri gibi ebeveynler tarafından uygulanması da iyi bir seçenektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir