fbpx

Kaplumbağa Terbiyecisi Etkinliği

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Kaplumbağa terbiyecisi etkinliği oldukça faydalı okul öncesi çalışmalarından biridir. Görsel sanatlar etkinliği olan bu çalışmada sadece resim ve boyama etkinliği yapılmamaktadır. Dolayısıyla Osman Hamdi Bey’in bir resmi olan “Kaplumbağa Terbiyecisi” eserinin eğlenceli biçimde tasarlanması hedeflenmektedir. Çocukların hem boyama hem kesme hem de yapıştırma becerilerine katkıda bulunulması söz konusudur. Çünkü kaplumbağa figürlerinin üç boyutlu tasarımlarla yapılacağı söylenebilmektedir. Fazlasıyla basit materyallerin kullanılacağı çalışmanın yapım aşamasına geçmeden önce bu görsel sanatlar alanına ait eserle ilgili bilgiler sunulabilir. Böylece çocukların etkinliğe olan ilgilerinin artırılması mümkün olacaktır. Hem evde hem de eğitim kurumlarında yaptırılabilecek çalışmanın sonucunda duvara asılabilecek yaratıcı bir resim elde edilecektir.

 

Kaplumbağa Terbiyecisi Etkinliği Malzemeleri

Kaplumbağa terbiyecisi etkinliğini hazırlamak için birkaç temel malzemeden söz edilmesi iyi olacaktır. Yapılacak kaplumbağa terbiyecisi etkinliği malzemeleri arasında bir adet siyah fon kartonu bulundurulmalıdır. Yüzeyin daha sağlam olması isteniyorsa fon kartonu ile kaplanacak bir adet mukavva da hazırlanabilir. Elbette yapıştırıcı ve makas da gerekli materyaller arasındadır. Bununla birlikte kaplumbağa figürlerinin eğlenceli tasarımlarında ceviz kabukları kullanılacaktır. Birden fazla ceviz kabuğunun hazırlanması sayesinde bir sürü kaplumbağa figürü yapılabilecektir. Bunun yanı sıra kaplumbağa figürlerinde kullanılacak yeşil fon kartonlarının ya da el işi kağıtlarının hazırlanması da gerekmektedir. Son olarak resmin diğer figürlerinin tasarlanması yani çizilmesi için pastel boya bulundurulmalıdır. Dileyen çocukların kuru boya ya da guaj boya kullanmaları da mümkündür.

Kaplumbağa Terbiyecisi Etkinliği Yapılışı

Kaplumbağa terbiyecisi etkinliği yapılırken öncelikle resmin arka planı hazırlanmalıdır. Dolayısıyla kaplumbağa terbiyecisi etkinliği yapılışı fon kartonunun ve yüzeyin hazırlanmasıyla başlamaktadır. Ardından resimdeki kaplumbağa terbiyecisi insan figürü ve arka plandaki mekan görseli resmedilmelidir. Çocukların eğlenerek yapacakları boyamalar için öncelikle resmin ana hatlarının bir kuru boya kalemi ile çizilmesi iyi olacaktır. Arka planın resmedilmesi ile birlikte etkinliğin en keyifli etabına geçilmektedir. Yeşil fon kartonundan ya da el işi kağıtlarından kaplumbağa figürleri kesilmelidir. Bu kağıtların üzerine ceviz kabukları yapıştırılınca birbirinden sevimli kaplumbağa figürleri elde edilmiş olacaktır. En son hazırlanan kaplumbağa maketlerinin resim yüzeyine yapıştırılmasıyla birlikte çalışma tamamlanmaktadır. İşte hem eğitim kurumlarındaki sınıflara hem de evdeki duvarlara asılabilecek bu çalışma çocukların kendi etkinlikleri ile gurur duymalarını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir