fbpx

Okul öncesi eğitim kurumlarında enerji tasarrufu haftası etkinliği kalıplı

Ekleyen : Yıldız Demirel Kartal

Tüm Yazıları

Okul öncesi eğitim kurumlarında enerji tasarrufu haftası etkinliği kalıplı;Doğal enerji kaynaklarımızı inceledik tasarruf enerji gibi terimlerin anlamlarını kavradık ,sonra enerji kaynaklarımızın nasıl verimli kullanmamız gerektiği konusuna değindik. Kapı kolu süsümüzü yaptık ister ikiye bölün banyo mutfak ve odalarınıza yapıştırın isterseniz kapılara takın Evinizde tasarruf tedbirlerine uymayanlara hediye edin…
yel değirmenleri oyununu oynadık rüzgarın gücü ile çalışan yel değirmeni oyununu çok beğendiler.Evalardan yaptığımız görsellerde çok dikkatlerini çekti.
Uzun Mehmet in Nasıl kömür bulduğunu hikayemizle öğrendik
Maden kömürü, maden kömürü, derler. Nedir bu maden kömürü ? kara bir taş. Evet kara bir taş. Fakat bu kara taş, bir memlekete yiyecek kadar gerekli. Buğday kadar, et kadar gerekli. Maden kömürü ile tren işler, vapur işler, fabrika işler.
Bundan uzun yıllar önce Türkiye’de maden kömürü var mı yok mu bunu bilen yoktu. Bizde maden kömürünü ilk defa Uzun Mehmet adında bir genç buldu. Böylece memlekete büyük hizmet etti.
Uzun Mehmet bir köylü çocuğuydu. Zonguldak’ta bir köyde doğdu. Büyüdü, asker oldu. İstanbul’a gitti. Orada deniz eri olarak askerlik yaptı. Maden kömürünü ilk defa askerlikte gördü. Onun memlekete ne kadar gerekli bir şey olduğunu askerlikte öğrendi.
Günler geçti. Askerlik bitti. Son gün erler toplandılar. Uzun Mehmet de onların içindeydi. Bölük komutanı geldi. Elinde bir parça maden kömürü vardı. Dedi ki:
― Arkadaşlar, bunun maden kömürü olduğunu öğrendiniz. Şimdi biz bunu para ile alıyoruz. Türkiye’de maden kömürü var mı yok mu bilen yok. Varsa bulmak lazım. Onu bulmak memlekete çok büyük bir hizmet olacak. Gittiğiniz köyde, dağda, derede, her yerde bu kömürü arayın arkadaşlar.
Bölük komutanı her ere bir parça maden kömürü verdi. uzun Mehmet de bir parça aldı, torbasına koydu, yola çıktı. Birkaç gün sonra köye vardı.
Uzun Mehmet, köyde nereye gitse maden kömürü parçasını da yanına alıyordu. Her yerde maden kömürü arıyordu.
Bir sabah, erkenden evden çıktı. Bütün gün yürüdü. Akşam üzeri bir uçurumun önüne geldi. Burası tam bir maden kömürü yatağı idi.
Uzun Mehmet :
― Buldum işte ! Şimdi buldum ! diye sevindi.

Hemen işe başladı. Kömürü kazdı, ondan bir çuval aldı, eve götürdü. Birkaç parça aldı, ocağa attı. Bunlar maden kömürüydü. Hem de iyi cins maden kömürü. Çok güzel yanıyordu.

Birkaç gün sonra Uzun Mehmet İstanbul’a gitti. Orada komutanını buldu. Ona bulduğu kömürü gösterdi. Bölük komutanı kömürü aldı, baktı:

― Evet bu maden kömürü. Hem de iyi cins maden kömürü. Aferin Mehmet. Bunu nereden buldun, dedi.
Mehmet :
― Zonguldak’ta diye cevap verdi.
O gün bölük komutanı :”Uzun Mehmet Zonguldak’ta maden kömürü buldu” diye hükümete haber verdi. hükümet Uzun Mehmet’e aylık bağladı.
Bir gün geldi, herkes gibi Uzun Mehmet de öldü. Fakat “Uzun Mehmet” adı kaldı. Hiç unutulmadı.
Geleceğe enerjin kalsın sloganımızla hareket ettik.
c7e8d58190bccda710b8e0e93ce3ae42

d7621c6484dbad2e870db04e3598a9cf

dbacc667e09cd49ae936468f14874205

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI  BOŞ kapi kolu  kaliplari

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI  YAZILI kapi kolu kaliplari

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI BOYAMA (1)

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI BOYAMA (2)

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI BOYAMA (3)

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI BOYAMA (4)

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI BOYAMA (5)

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI BOYAMA (6)

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI kapi kolu kaliplari

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir