Okul öncesi dönemde duygu oyunları :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocuk; Okul öncesi dönemde yoğun duygusal bir gelişmede dir. Bu aşamada, daha karmaşık insan duygularının bilmeye ihtiyacı var çocuğun,çocuklar çevrelerindeki insanları anlamaya başlıyor, duygusal öz-denetimleri gelişiyor.

Duygular, diğer insanların yüz ifadeleri ve kendini anlama anlayışı geliştirmesi için neler uygulayalım…!

Çeşitli yüz ifadeleri olan çocukların bir fotoğrafını hazırlayın. Birlikte bu fotoğrafları düşünün ve bir çocuğun her biri üzerinde ne hissettiğini belirlemeye çalışın.

Çocuğun duyguları ile benzer duyguları olan kişiyi seçmek için çocukları teşvik edin. Onun duyguları ve fotoğraftaki duyguları sözle ifade etmelerinde çocuklara yardım edelim.

 

Bu oyun, çocukların  yüz ifadelerini, taklit yapma özelliğini,bağımsız yüz ifadelerini kontrol yeteneğini geliştirmelerine yardımcı olur.

 

Farklı duyguları ile yüzleri ile bir çocuk kartları hazırlayın  ve çocuklardan duyguları canlandırmalarını isteyin. İnanın bana, çok komik ve eğlenceli olacak..!

Ne zaman mutlu olursun?

Daire olarak oturulur ve birbirlerine topu atarak oynanır.. “Sen ne zaman mutlu olursun?” Adlarını söyleyerek birbirlerine atarlar….

Üzüntü, korku, sürpriz vb…. diğer duyguları da oynayabilirsiniz. Bu oyunla çocuğun, duyguları siz ve diğer insanlarla ilişkileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, çocuğun iç dünyasını ortaya koyar.

13

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir