fbpx

Karton Kutudan Fırın

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Karton kutulardan fırın tasarımı etkinliği oldukça basit malzemelerle hazırlanabilmektedir. Hem malzemeleri hem de yapım aşamaları gayet basit olan bu etkinlik oldukça eğlencelidir. Gerek okul öncesi eğitim düzeyinde gerek ise ilkokul eğitim düzeyinde etkinliğin yaptırılması uygundur. Çünkü yapıştırma, kesme ve tasarlama becerilerinin gelişmesi söz konusu olacaktır. Çocukların gerçek hayatta kullanılan eşyalara ve objelere olan ilgileri bilinmektedir. Bu sebeple günlük hayatta kullanılan bir mutfak eşyasının tasarlanması çocukların fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Üstelik temel figür detaylarının tamamlanmasının ardından sınırsız yaratıcılığa izin verilebilir. Böylelikle normalde olması gereken alışılagelmiş fırın renklerinden daha değişik tasarımlar da ortaya çıkabilmektedir. Çocukların eğlenerek boyayacakları fırın maketleri hatıra olarak saklanabilir.

Karton Kutulardan Fırın Tasarımı Etkinliği Malzemeleri

Karton kutulardan yapılacak fırın tasarımında birkaç temel malzemeye ihtiyaç vardır. Kutuların sağlam yapışması için su bazlı ama etkili bir yapıştırıcı tercih edilebilir. Elbette kutuların ve diğer materyallerin kesim işlemlerinde bir adet çocuk emniyetli makas ya da maket bıçağı bulundurulmalıdır. Eğlenerek yapılacak bu karton kutulardan fırın tasarımı etkinliği malzemeleri arasında en önemli materyal boş karton kutulardır. Büyük bir kutu sayesinde daha büyük bir fırın maketinin tasarlanması mümkün hale gelecektir. Fırın maketinin düğmelerinde kullanılmak üzere yumurta kolileri de hazırlanmalıdır. Eğer tasarım bittiğinde bu maketi boyamak isteyen çocuklar olursa çeşitli boyaları kullanabilirler. Özellikle okul öncesi eğitim düzeyindeki öğrencilere renkli parmak boyası ya da pastel boyalar verilebilmektedir.

Karton Kutulardan Fırın Tasarımı Etkinliği Yapımı

Karton kutulardan yapılacak fırın maketi için önce temel maket bölümünün tamamlanması gerekmektedir. Yani büyük boyutta bir kutu, fırına benzeyecek biçimde biçimlendirilmelidir. Kutunun ön yüzeyinde köşeleri oval olacak biçimde bir kare bölme oluşturulmalıdır. Bu bölmenin tamamen kesilmesi ya da alt kısmının yapışık bırakılması tercihe kalmaktadır. Ardından fırın maketinin üst yüzeyindeki ocak görünümü oluşturulmalıdır. Yine kartonlardan kesilecek yuvarlak parçaların ocak gözü maketi oluşturacak biçimde ana gövdenin üst yüzeyine yapıştırılmalıdır. Böylece karton kutulardan fırın tasarımı etkinliği yapımı neredeyse son evreye gelmektedir. En son yumurta kolilerinden kesilen parçaların fırın maketinin düğmeleri olacak biçimde ön yüzeyin en üst kısmına yapıştırılması gerekmektedir. Çocukların fırın maketi bittiğinde çeşitli boyamalarla bu maketi süslemeleri de gayet eğlenceli anlar yaratacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir