fbpx

Kandil sanat etkinliği

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Mübarek gün ve geceleri çocuklara nasıl yaşatalım?

Mübarek gün ve gecelerin anlamını okul öncesi çocuklara ve ilköğretim çocuklarına hikâye formatında, çocukların anlayacağı basit bir dille anlatabilir; bu geceleri hatırlatacak hediyeler verebiliriz.

Çocuklar 3-7 yaş arasında benmerkezci bir kişiliğe sahiptir.Canlılık düşüncesinde çocuk, dünyanın, güneşin, ayın ve yıldızların tıpkı insanlar gibi canlı olduğuna ve hayatla birlikte ortaya çıktığına inanır. Bu inanış biçimi, canlı-cansız her şeyin Allah’ın emrine itaat ettiğine inanmasını kolaylaştırır. (Allah, Âlemlerin Rabbidir)
Yapaylık düşüncesinde çocuk dünyanın, güneşin, ayın ve yıldızların kendi kendilerine ortaya çıkmadıklarına, güçlü biri tarafından yapılmış nesneler olduğuna inanır. Çocuktaki bu düşünce yapısı, her şeyi Allah’ın yarattığına inanmasını kolaylaştırır.

Özellikle 3-5 yaş arası dönemde çocukların hayal dünyaları çok geniştir. Hayal ettikleri şeylerin ve duaların gerçekleşeceğine inanırlar. Rüya ile gerçeği de birbirinden ayıramazlar. Rüyalarında gördükleri olayları gerçekte yaşadıklarını zannederler. Bu özelliğinden dolayı 3-5 yaş arası döneme “masal çağı” adı da verilmektedir. Çünkü bu yaşlarda masallarda geçen olağanüstü olayların gerçekten yaşandığına inanırlar. Kutsal gün ve gecelerin anlamını hikâye tadında çocukların anlayacağı basit ve doğru bir dil kullanarak anlattığınızda anlayacaklardır.

İnancımıza göre Regaip Gecesi Allah’ın rahmetinin ve nimetlerinin mümin kullarına bolca ihsan edildiği, günahların bağışlandığı bir gece olduğuna göre; bu geceyi çocuklarla “verdiği bütün nimetler için Allah’a teşekkür gecesi” olarak kutlayabiliriz.

Anne-baba ve aile büyükleri çocuklara bu gecenin anısına birer hediye verir.

Pedagog Ali Çankırılı ‘nın yazısından alıntıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir