fbpx

Çocuklar için Ramazan Boyamaları ve Bulmacaları

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Ramazan boyama ve bulmaca çalışmaları okul öncesi öğrencileri için oldukça eğlencelidir. Ayrıca Ramazan Bayramı hakkında çocukların bilgi birikimlerini edinmeleri de mümkündür. Bir yandan eğlenceli boyama sayfalarında rengarenk tasarımlar yapılabilmektedir. Öte yandan bulmaca çalışmaları ile çocukların el ve göz koordinasyonlarının gelişmesi de mümkün olacaktır. Genellikle Ramazan Bayramı yaklaştığında çocukların bu bayram kutlamaları nedeniyle heyecanlandığı bilinmektedir. Ayrıca bayram kutlamalarını ve bayramın önemini merak eden okul öncesi öğrencileri için boyama etkinliği oldukça faydalıdır. Boyamalarda cami, davulcu ya da namaz figürleri bulunabilmektedir. Bu bağlamda okul öncesi öğrencilerinin bayrama özgü dini ve geleneksel detayları da öğrenmeleri sağlanmaktadır.

 

Ramazan Bayramı Temalı Boyama Etkinliği İçin Malzemeler

Ramazan bayramı temalı boyama kitaplarında birbirinden çeşitli figürler ve simgeler olmaktadır. Ramazan bayramını simgeleyen cami resimleri gerçeğine uygun bir şekilde boyanabilmektedir. Ayrıca çocukların farklı cami figürlerini ya da ülkedeki ünlü camileri tanımaları da mümkün olacaktır. Bunların yanı sıra büyük davul figürleri ya da Ramazan davulcusu resim sayfaları da çocuklar için boyaması eğlenceli olan etkinliklerdendir. Dolayısıyla Ramazan boyama ve bulmaca etkinliği kesinlikle yaratıcı ve bilgi edinici zamanlar yaratmaktadır. Bulmacaların arasında toplama etkinliklerinin ya da labirentlerin bulunduğu türler vardır. Bu bulmacalar sayesinde okul öncesi ya da ilkokul öğrencilerinin sayısal ve görsel becerilerini geliştirmeleri söz konusudur. Malzemeler arasında ise Ramazan temalı boyama kitapları, kuru ya da pastel boya ve bulmaca dergileri bulunmaktadır.

Ramazan Boyama ve Bulmaca Çeşitleri

Ramazan boyamalarında hem bayramın gelişi kutlanmakta hem de çocukların kendi yaratıcıklarını dışa vurma fırsatları oluşmaktadır. Sevinçle bayramın gelişini gözleyen okul öncesi öğrencilerinin Ramazan temalı boyama kitapları kullanarak farklı etkinlikleri tamamlamaları iyi olacaktır. En çok sevilen boyama sayfaları arasında davul, cami manzarası ya da ibadet resimleri bulunmaktadır. Çocukların şablonları uygun renklerle boyayarak el becerilerini geliştireceği gibi keyifli vakit geçirmeleri olağandır. Tüm boyama etkinliklerinin yanı sıra labirent takibi ve sayı ya da harf bulmacaları gibi eğlenceli çalışmalar da yapılabilmektedir. Böylece Ramazan bayramının gelişine hazırlanılırken çocukların aktivite saatleri de dolu geçecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir