fbpx

Eğlenceli El Kuklaları

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Eğlenceli el kuklaları etkinliğinde rengarenk çalışmalar ortaya çıkarılabilmektedir. Okul öncesi eğitmenlerinin en çok tercih ettikleri çalışmalardan biri kukla yapımıdır. Bu kuklaların detaylı malzemelerle ya da ayrıntılı şekillerde tasarlanması mümkündür. Ancak yalnızca birkaç malzeme ile de yaratıcı tasarımlar yapılabilmektedir. Çocukların hem el hem de göz koordinasyonlarının gelişmesinde farklı okul öncesi çalışmaları uygulanabilmektedir. El kuklaları da bu etkinliklerden bir tanesidir. Ancak el kuklaları yapımı çocukların da severek dahil oldukları aktivitelerden biri olacaktır. Bu çalışmanın bir başka faydası da çocukların hayal dünyasının ve yaratıcılığının gelişimi adınadır. Birbirinden farklı renk ve malzeme kullanımı ile çeşitli çalışmalar meydana gelecektir.

Eğlenceli El Kuklaları Yapmak İçin Gereken Malzemeler

Günümüzde okul öncesi öğretmenlerinin çocuklara yaptırdıkları etkinlikler sınırsız çeşitleri içermektedir. Çünkü çocukların motivasyonlarının ve becerilerinin aktif biçimde desteklenmesi mühimdir. Eğlenceli el kuklaları etkinliği malzemeleri ise birkaç temel materyali içermektedir. Bunların ilki renkli el işi kağıtlarıdır. El işi kağıtlarında farklı renk seçeneklerinin bulundurulması okul öncesi öğrencilerinin ilgisini artıracaktır. Bir diğer malzeme ise el işi kağıtlarından yapılan kuklalara eklenecek materyallerin yapıştırılabilmesi için tutkaldır. El işi kağıtlarından kesilip kuklalara eklenebilecek bölümler için makas bulundurulması da iyi olacaktır. Çalışmanın başından sonuna değin çocukların keyifli bir aktivite saatine sahip olmaları mümkündür.

Eğlenceli El Kuklaları Nasıl Yapılır?

El kuklalarının yapımında farklı katlama tekniklerinden yararlanılabilmektedir. Bu etapta okul öncesi öğretmeninin oyun ve el işi tekniklerindeki hakimiyeti de ön plana çıkmaktadır. Çocukların yalnızca eğlenceli vakit geçirmeleri de el becerisi ve el sanatları tekniklerinde de gelişmeleri mümkün olacaktır. Eğlenceli el kuklaları nasıl yapılır diyenlerin farklı katlama türlerini öğrenmeleri mümkündür. Örneğin el işi kağıtlarının üçe katlanmasının ardından tam ters yöne ikiye katlanması basit tekniklerden biridir. Bunun ardından el işi kağıdının her iki tarafının da merkeze doğru katlanmasıyla birlikte elde tutulabilecek eğlenceli kuklalar elde edilebilmektedir. Bu kukla tasarılarının üzerine tutkal ile göz ya da uzuv biçiminde kesilmiş renkli kağıtlar yapıştırılabilmektedir. Bunun yanı sıra kuklaların tasarımları bittiğinde eğlenceli kukla gösterileri yapılabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir