EĞLENCELİ BOYAMALAR :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Eğlenceli boyama etkinliği saati için çeşitli mandala ve figüratif resimler kullanılabilmektedir. Anaokulu sınıflarında tercih edilebilecek birbirinden farklı boyama kitapları vardır. Bunların arasında hayvan figürlü ve eğlenceli figürlü resimler çocukların dikkatini artırmaktadır. Ayrıca çizgi film karakterleri ya da manzara resimleri de boyama kitaplarındaki seçeneklerden bazılarıdır. Genellikle okul öncesi öğrencilerinin temel ve basit figürlerden boyama yapmaya başladıkları bilinmektedir. Örneğin büyük ölçekli hayvan figürleri arasında kedi, köpek ya da balık gibi hayvanlar bulunmaktadır. Ancak ileri seviye boyama becerisinin kazandırılması için daha detaylı figürlere de geçilebilir. Çocukların aktivite saatlerinde boyama yapılacaksa ilgi çekici ve küçük detaylara sahip fil, baykuş ya da benzeri hayvan boyamaları seçilebilmektedir.

Eğlenceli geçecek boyama saatleri için farklı boyama kitapları tercih edilebilmektedir. Çocuklar genellikleri ilgilerini çeken figürlere daha fazla eğilim göstermektedirler. Dolayısıyla temel boyama şablonlarında el koordinasyonu gelişen çocukların değişik etkinliklere başlamaları da iyi olacaktır. Çocuklar için eğlenceli boyama etkinlikleri nelerdir sorusuna en iyi cevaplardan biri mandala figürler olacaktır. Çünkü mandala boyama sanatı el koordinasyonunun daha fazla gelişmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca mandala figürlerle tasarlanmış manzara, hayvan, karakter ya da eşya figürleri de çocukların ilgisini artırmaktadır. Dolayısıyla tek bir etkinlikte daha dikkatli boyamalarla birlikte eğlenceli anların da sağlanması olasıdır. Çeşitli böcek ve kelebek gibi boyama sayfalarının da anaokulu çocukları için uygun olduğu söylenebilmektedir.

Keyifli Boyama Saati İçin Hangi Materyaller Gereklidir?

Keyifli bir boyama etkinliği için birbirinden farklı resim sayfaları kullanılabilmektedir. Hayvan ya da mandala figürlerinin dışında detaylı manzara ve gemi figürleri de olası seçeneklerdendir. Bu gibi boyamalarda çocukların ilgi alanlarının da geliştiği söylenebilmektedir. Deniz ve denizde yaşayan hayvan boyamaları da anasınıfı öğrencilerine sunulabilmektedir. Yine müzik aletleri veya sebze/ meyve figürleri boyanması eğlenceli olan materyallerdendir. Eğlenceli boyama etkinliği malzemeleri arasında ise mandala ya da figürlü boyama kitapları bulunmaktadır. Boyama işleminin yapılabilmesi için su bazlı pastel boyalar ya da kuru boya kalemleri tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra büyük sayfalara basılı boyama figürleri de uzun bir eğlence molası yaratacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir