fbpx

Yeşilay haftası etkinliklerimiz

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Okul öncesi çocuklarını Yeşilay haftası hakkında; hikaye, sanat etkinliği ve şarkılarla bilgilendirme..

Öğretmen,bu haftanın YEŞİLAY haftası olduğunu söyler ve Yeşilay hakkında çocuklara bilgi verir.

Sonra kuklalar ile hikayeyi anlatır.
“Sevgi çok üzgündü. Neden mi?… Çünkü babası sigara içiyordu..Bu durum annesini ve abisini de çok üzüyordu. Annesi eşinin bu kötü alışkanlıktan kurtulmasını istiyordu. Sevgilerin okulunda o gün Yeşilay haftası nedeni ile panel düzenlenmişti. Panelde Yeşilay çalışanları içki, sigara, uyuşturucu gibi maddelerin, kişiye ve topluma verdiği zararları anlatıyordu. Sevgi birden ağlamaya başladı. Bu durum Yeşilay çalışanlarının dikkatini çekti. Panelden sonra Sevgi’yi yanlarına çağırarak özel olarak konuştular. Sevgi babasının sigara içtiğini söyledi.
Yeşilay çalışanları: Eğer baban kabul ederse onu bu kötü alışkanlıktan kurtarırız, dediler.
Sevgi: Bunu yapar mısınız?
Yeşilaycılar: Neden olmasın, bizim görevimiz bu. Şimdi bu broşürü babana götürmeni istiyoruz.Bizim kurumumuza gelsin, yardımcı olalım.Sevgi çok sevindi, onlara teşekkür etti. Eve geldiğinde olanları anlattı. Annesi, abisi ve Sevgi akşam hep birlikte babaları ile konuşup onu ikna etmeye karar verdiler. Akşam babaları eve gelince, Sevgi babasına yaklaştı. Ona “Babacığım seni çok seviyorum.” diyerek broşürü uzattı.
Ali ve annesi: Biz de seni çok seviyoruz, lütfen bu kötü alışkanlığından vazgeç. Bak gözlerin çökmüş, yüzün kırışmış, rengin kararmış. Ya ciğerlerin, kalbin? Kim bilir ne haldedir. Böyle devam edersen, sağlığın iyice bozulur. Oysa daha mutlu bir aile olarak yaşayabiliriz. Babası söylenenleri dinliyor. Onlara hak veriyordu ama; “alıştım bir kere, bırakamıyorum ” diyordu. Sabah uyandığında babası broşürü inceledi: Çocuklar haklısınız ben de bu durumdan kurtulmak istiyorum; ama nasıl? Sevgi: Babacığım, Yeşilay’daki amcalar sana yardım edecekler. Lütfen sağlığına kavuş, mutlu bir aile olalım. Babası, o gün Yeşilay kurumuna gitti. Onları dinledi. Kısa sürede kötü alışkanlıklarını bıraktı. O günden sonra hiç sigara içmedi. Hep birlikte mutlu yaşadılar.”
• Hikaye bitiminde öğretmen çocuklarla birlikte sağlıklı olabilmek için yapılabileceklerin neler olduğu hakkında sohbet eder.
• Sohbet sırasında öğretmen bütün çocuklara söz hakkı vererek çocukların duygu ve düşüncelerini söylemeleri için fırsat verir.

Sonra sanat etkinliklerine geçilir…..

https://www.facebook.com/groups/200572903484614/?fref=ts

Görseller  ve çizimler kendime aittir.

 

yeşilay haftası 1 yeşilay haftası 2 yeşilay haftası 3 yeşilay haftası 4 yeşilay haftası 5 yeşilay haftası 6 yeşilay haftası 7

ŞARKILARIMIZI TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ;

Yeşilay Anaokulu Şarkısı Sağlıklı Beslenme

YEŞİLAY HAFTASI ŞARKISI

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Mikail Adıgüzel27 Şubat 2022

sınıfıma yapacağım. şablon paylaşımı için teşekkürler

İlginizi Çekebilir