fbpx

Okul öncesinde ilk hafta tanışma oyunları

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Merhaba oyunu:Çocuklar sınıfta ayakta değişik yerlerde dururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen mp3 player da klasik bir müzik cd si koyar. Sonra çocuklar müzik eşliğinde sınıfta gezmeye başlarlar. Müzik durduğu anda çocuklar yanındaki çocukla el ele sıkışıp ilk önce “merhaba” der. Daha sonra her ikiside isimlerini söyler. Müzik başladığında ise “hoşçakal” diyerek sınıfta dolaşmaya devam eder. Oyun müzik durdurulup başlatılarak devam eder.

Karşındakinin özelliğini bil?:Çocuklar daire şeklinde masada yada minderde otururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen istediği bir çocuğun özelliklerini söyler(saç uzunluğu kısalığı,göz rengi,tokası,tşörtü vb. özellikler). Diğer çocuklarda bu özelliklere uygun çocuğun kim olduğunu bulmaya çalışır. Doğru tahmin eden çocuk bu sefer bir çocuğun özelliğini söylemeye devam eder.(oyun her çocuğun özelliği söylendikten sonra biter.)

İsimleri hafızada tutma:Çocuklar daire şeklinde minderlere otururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen kendi ismini söyler daha sonra yanındaki çocuğun ismini söyler. Yanındaki çocukta hem öğretmeninin hem kendi ismini ve ondan sonraki çocuğun ismini söyler. Oyun kendinden önceki çocukların ismini, kendi ismini, ondan sonraki çocuğun ismini söylenerek devam eder.

Topu atalım ismimizi söyleyelim: Çocuklar daire şeklinde minderlere otururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen elindeki küçük yumuşak bir topu ilk önce kendi ismini söyleyerek ve karşısındaki çocuğa topu atar. Çocukta kendi ismini söyler ve başka bir çocuğa topu atar. Oyun bu şekilde devam eder.(istenirse oyun tekrar oynanabilir.) Bu arada bu top değilde başka bir nesne ile de oynana bilinir.(mesela holohop)

Pink Ponk

Grup daire oluşturacak şekilde ayakta dizilir. Ebe ortaya geçerek parmağıyla işaret ettiği kişiye “Pink” yada “Ponk” der. Ebe işaret ettiği kişiye Pink derse işaret edilen kişi kendi solundaki kişinin ismini 3 saniye içinde söylemelidir, ponk derse sağındaki kişinin ismini söylemelidir. Yanlış söylerse ebe olarak ortaya geçer. Ebe uzun süre ortada kalınca yada herkesin kendi yanındakinin ismini ezberlediğini düşünüp yer değiştirmelerini istediğinde “pink-ponk” diye bagirir. “Pink –ponk” dendiğinde herkes yer değiştirmek zorundadır.

 

Tokalaşma Oyunu 

Tüm katılımcılardan oda içerisinde yürümeleri  ve 10 dakika içerisinde olabildiği kadar çok kişiyle el sıkışıp, isimlerini söyler. Kendilerini kısaca tanıtmaları istenir.( müzik eşliğinde olabilir )

 

ÇEMBERDE DÖNERİM

ÇEMBERDE DÖNERİM
………….           SEÇERİM
ARKAYA GEÇERİM
YANINA GEÇERİM
ÖNÜNE GEÇERİM
GEL BENİMLE DERİM

Çocuklar halka olurlar,bir arkadaşlarını seçerler ve sırayla halkadaki çocuklar bitene kadar devam ederler….

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir