fbpx

Mutlu dünyamız… :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Mutlu dünyamız resim etkinliği çocukların boyama becerileri gibi özel günleri kutlama farkındalığını da geliştirecektir. Aslında bu bakımdan okul öncesi öğrencilerinin de ilkokul öğrencilerinin de etkinliği uygulamaları mümkündür. Öncelikle bu etkinliğin neden yapıldığına dair öğrencilere kısa bir bilgi verilebilir. 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliğin yapılması için uygun bir zaman olacaktır. Nitekim bu özel günde çevre bilincinin ve doğayı koruma farkındalığının oluşması mühimdir. Çocukların hem yaşadıkları gezegeni betimlemeleri hem de bu gezegeni güzelleştirmek için neler yapmaları gerektiği anlatılmalıdır. Doğayı koruma ve çevreyi temiz tutma gibi alışkanlıklardan söz edilebilmektedir. Bunun ardından dünya resmi şablonu kullanılarak boyama etkinliğine geçilmesi uygun olacaktır.

Mutlu Dünyamız Resim Çizimleri Nasıl Yapılabilir?

Mutlu bir dünya için çevreye ve doğaya verilmesi gereken önem çocuklara aşılanması gereken bilgilerdendir. Dolayısıyla gerek ebeveynlerin gerek ise okul öncesi eğitmenlerinin mutlu dünyamız etkinliği yaptırmaları iyi bir aktivite saati geçirilmesini sağlayacaktır. Mutlu dünyamız etkinliği nasıl yapılır diyenlerin birkaç adımı uygulaması yeterlidir. Anaokulu öğrencilerinin bir daire çizerek bu daireyi dünya gezegenine benzeyecek biçimde boyamaları gerekmektedir. Ayrıca dünya resmi tamamlanınca mutlu surat ifadesi çizilerek umutlu bir gelecek betimlemesi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra dünya figürüne kol ve bacak gibi ekler çizilerek çalışmanın daha eğlenceli bir hale getirilmesi mümkündür. Çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte bu resim tasarımının üzerine çocukların düşüncelerini belirten cümleler yazılabilir. Ayrıca doğayı koruma haftasına ya da Dünya Çevre Günü kutlamalarına özgü özlü sözler de kullanılabilmektedir.

Mutlu Dünyamız Etkinliği İçin Gereken Materyaller

Mutlu dünyamız etkinliği malzemeleri arasında bir adet A4 kağıdı bulunmaktadır. Bu A4 kağıdına dünya figürünün tasarlanacağı daire çizilecektir. Ayrıca eğlenceli bir dünya betimlemesi için kol ve bacak uzuvları da resmedilebilir. Sonrasında boyanan dünya figürünün yapıştırılması için bir adet renkli fon kartonu ve yapıştırıcı gerekecektir. Figürü fon kartonuna yapıştırdıktan sonra özlü söz ya da çocuğa ait bir sözü yazmak için renkli kalemler kullanılabilmektedir. Çalışma tamamlandığında ortaya hem el becerilerinin aktif olarak kullanıldığı hem de yaratıcılık kazanımının bulunduğu bir etkinlik çıkacaktır. Özellikle okul öncesi öğrencileri için bu gibi etkinliklerin faydalı olduğu söylenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir