fbpx

Mutlu dünyamız… :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

5 haziran dünya çevre günüdür, 5-11 Haziran tarihleri arası da Çevre Koruma Haftası dır.

AĞLAYAN DÜNYA
Yemyeşil ormanları, masmavi denizleri olan Dünya her sabah Güneş’i selamlarmış. Güneş o gün yine arkadaşı Dünya’yı selamlamak için neşe içerisinde uyanmış. Etrafına bakmış ama Dünya ortalıklarda yokmuş. Güneş çok endişelenmiş. Aramış, aramış; Dünya’yı bir türlü bulamamış. Yoluna çıkan Bulut’a sormuş: “Hey pamuk Bulut, Dünya’yı gördün mü?”
“Evet gördüm. Biraz önce yanımdan geçti. Çok üzgün görünüyordu. Seslendim ama beni duymadı.” demiş pamuk bulut.
Güneş hemen Bulut’un işaret ettiği yere doğru gitmiş. O da Rüzgâr’la karşılaşmış. Olanları tek tek Rüzgâr’a anlatmış. Başlamışlar ikisi birlikte Dünya’yı aramaya..,
Rüzgâr, “İşte orada!” deyip Dünya’yı göstermiş. Dünya ağlayarak sakin sakin ilerliyormuş. Güneş, “Hey mutlu Dünya! Seni bütün gün aradık. Neden bizleri terk ettin, neyin var böyle?” demiş. Dünya ağlayarak, “Artık mutlu Dünya değilim. Baksanıza halime. Artık insanlar beni çöp hâline getirdiler. Denizlerimi kirlettiler. Her yerim kokuyor. Fabrika dumanları etrafımı sardı. Ormanlarımı bir bir yok ettiler. “ demiş.
Güneş “Neden bu hale geldin sen?” diye sormuş. “Neden mi? Sana anlatayım: Üzerimde yaşayan insanlar benim kıymetimi bilemedi. Ellerine geçirdikleri çöpleri etrafa attılar, pikniğe gittikleri zaman ormanlarımı pis bırakıp ağaçlarıma zarar verdiler. Ateş yakıp ormanlarımı yok ettiler. Ya denizlerim? Bütün fabrika artıklarını denizlerime boşalttılar, denizlerime çöp attılar. Bu yüzden çok mutsuzum ve ne yapacağımı bilemiyorum.”
Rüzgâr anlatılanlara çok üzülmüş.
“Bu insanlara hemen bir ders vermemiz lazım.” demiş.
Dünya, “Ne yapabiliriz ki?” diye sormuş.
“Güneş bundan sonra doğmasın, Her yer karanlık olsun ve insanlar gündüz gördükleri güzellikleri artık göremesin.” demiş.
Rüzgârın bu fikri Dünya’nın ve Güneş’in çok hoşuna gitmiş. O günden sonra Güneş hiç doğmamış ve her yer kapkaranlık olmuş. İnsanlar bu duruma bir anlam verememişler. Çocuklar ne okula ne parka ne de pikniğe gidebiliyorlarmış.
İnsanların durumlarını merak eden Rüzgâr hızlıca esip insanların arasına girmiş. Rüzgar’ı hisseden yaşlı bir adam, “Hey Rüzgâr! Güneş’i gördün mü? Artık Güneş doğmuyor ve artık biz sürekli karanlık günler yaşamaktan sıkıldık. Gündüzün güzelliğini çok özledik.” demiş.
Rüzgâr hemen Dünya’nın başına gelenleri, Güneş’in bu yüzden doğmadığını bir bir anlatmış.
İnsanlar bu durumdan çok ama çok utanmışlar. Dünya ve Güneş’e Rüzgâr ‘la haber yollamışlar. İnsanların pişmanlığını anlayan Rüzgâr hemen esmiş, Dünya’yla ve Güneş’le konuşup insanların olduğu yere getirmiş, İnsanlar Dünya’yı ve Güneş’i görünce çok mutlu olmuşlar. Küçük bir çocuk Dünya’ya yaklaşıp, “Sevgili Dünya, seni kirlettiğimiz için çok üzgünüz. Yaptıklarımızdan çok ama çok utandık. Söz veriyoruz, bundan sonra çöpleri yere atmayacağız, denizleri kirletmeyeceğiz, ormanları yok etmeyeceğiz. Bizlere çok güzel bir ders verdiniz. Sürekli karanlıkta kalmak çok kötü. Eskiden olduğu gibi tertemiz bir Dünya’da yaşayacağız” demiş. Bunları duyan Dünya çok mutlu olmuş. O günden sonra Güneş her gün doğmuş. İnsanlar da sözünü tutmuş ve Dünya’yı hiç kirletmemiş. Dünya da artık ağlayan Dünya değil, eskiden olduğu gibi gülen Dünya olmuş.
MUTLU BİR DÜNYAMIZ OLSUN ŞİMDİ ÇOCUKLAR!
DÜNYAMIZ NASIL MUTLU OLUR?
İŞTE ETKİNLİĞİMİZ…! 🙂

mutlu dünyamız 1 mutlu dünyamız 2 mutlu dünyamız 3 mutlu dünyamız 4 mutlu dünyamız 5 mutlu dünyamız 6 mutlu dünyamız 7 mutlu dünyamız 8 mutlu dünyamız 9 mutlu dünyamız 10 mutlu dünyamız 11 mutlu dünyamız 12 mutlu dünyamız 13 mutlu dünyamız 14 mutlu dünyamız 15 mutlu dünyamız 16ya,

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir