Kilim Dokuma Etkinliği

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Çocukların severek uygulayacakları el sanatı etkinliklerinden biri kilim dokuma etkinliği olarak örneklendirilebilmektedir. Hem arklı bir çalışmanın uygulanması hem de geleneksel bir el sanatının öğrenilmesi söz konusu olacaktır. Dolayısıyla okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki öğrencilerin bu gibi çalışmaları keyifle uygulayacakları söylenebilmektedir. Üstelik ince bir işçilik isteyen kilim dokumada minik tezgahların oluşturulması oldukça basittir. Anaokulu öğrencilerinin yapabilecekleri çalışmada dikkatlerini ve odaklarını kilim dokumaya vermeleri koordinasyon becerilerinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Tabi ki yaratıcılık bakımından da böyle bir el sanatı etkinliğinin yapılması mühimdir. Birbirinden farklı renklerde iplerin kullanılması ile ilginç desenler ortaya çıkacaktır. Çocukların bu sanatın değerini öğrenmeleri de önemli unsurlardandır.

Kilim Dokuma Etkinliği Materyalleri

 

Çocuklar için kilim dokuma etkinliği materyalleri rahatlıkla bulunacak malzemeleri içermektedir denebilir. Bunların arasında renkli ipler yer almaktadır. Birden fazla renkli ip seçeneğinin olması farklı desen ve çalışmaların ortaya çıkmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca çocukların renk tercihleri bile çocuk gelişiminde önemli gözlemlerin yapılmasını sağlayan detaylardandır. Bir adet karton da ipin sarılıp kasnağın oluşturulması için gerekmektedir. Elbette elinde nakış kasnağı bulunan eğitmenler ya da ebeveynler bu malzemeyi de kullanabileceklerdir. Kartona sarılacak ipin kesilmesi gerektiğinde makas lazım olabilmektedir. Bununla birlikte ince detaylar için çocuklara uygun bir plastik iğnenin tercih edilmesi daha uygundur. Böylelikle olası yaralanmaların da önüne geçilecektir.

Kilim Dokuma Etkinliği Nasıl Yapılır?

Kilim dokuma etkinliğinin etapları aslında oldukça basittir. Ancak kilim dokuma etkinliği nasıl yapılır diye merak edenlere kısa bilgiler sunulması yerinde olacaktır. Çocukların sadece el becerilerinin gelişmeyeceği çalışmada iç dünyalarındaki yaratıcılık ve özgünlük de ortaya çıkacaktır. Kartona 1 santimetrelik boşluklarla örgü ipinin sarılması gerekmektedir. İnce yapıda bir ipin tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. İplerin arasından diğer renkli iplerin sırayla geçirilmesi sayesinde değişik tasarımlar oluşacaktır. Bir üstten ve bir alttan olmak suretiyle iplerin geçirilmesi çocukların eğlenceli ama odaklanma becerisi isteyen bir çalışmayı uygulamalarını sağlayacaktır. Sıra bittiğinde sonraki sıraya geçilerek sonuna değin kartondaki ipin işlenmesi istenmelidir. Sıraların tamamı bittiğinde ise çocukların tasarladıkları özgün ve minik kilim dokumaları tamamlanmış demektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir