fbpx

Gökkuşağı şemsiyem

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Eğlenceli gökkuşağı etkinliği yapımının oldukça keyifli olduğunu görebilirsiniz. Çocukların yaratıcı figürleri oluştururken bilgi edinmeleri de mümkün olmaktadır. Gökkuşağı figürünün yanı sıra güneş ve bulutlar gibi çeşitli figürler de tasarlanabilmektedir. Kullanılacak basit malzemelerle böylesine bir etkinliğin çok eğlenceli aktivite saatini oluşturduğu söylenebilmektedir. Eğlenceli gökkuşağı etkinliği yapılırken çocuklara gökkuşağı ile ilgili bilgiler verilebilmektedir. Yağmur damlası figürlerini oluşturan çocuklar gökkuşağının güneşin açmasıyla birlikte meydana geldiğini anlayacaklardır. Hem el becerilerinin hem de odaklanma yeteneğinin sağlandığı etkinlikte birbirinden değişik çalışmalar ortaya çıkacaktır. Anaokulu ya da okul öncesi eğitim kurumları bağlamında yapılabilecek etkinliğin evde de uygulanması mümkündür. Çocukların hem eğlenip hem de bilgi edinmeleri sayesinde faydalı bir aktivite saati geçirilmiş olacaktır.

Eğlenceli Gökkuşağı Etkinliği Malzemeleri

Eğlenceli gökkuşağı etkinliği malzemeleri gayet basit materyallerin hazırlanmasını gerektirmektedir. Her etkinlikte ihtiyaç duyulabilen bir adet makas ve bir adet yapıştırıcı bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra gökyüzü için bir adet mavi fon kartonu alınmalıdır. Bu fon kartonunun üzerine yapılacak farklı figürler için sarı renkli ve beyaz renkli el işi kağıtları hazırlanabilmektedir. El işi kağıtları yerine bu renkte fon kartonları da tercih edilebilmektedir. Etkinlikteki bulut figürlerinin yapımında pamuklardan yararlanılacaktır. Eğlenceli gökkuşağı figürü ise rengarenkgrapon kağıtlarından elde edilmektedir. Gökkuşağı renklerine uygun olan graponkağıtları alınmalıdır. Tüm figürlerin süslenmesi ve eğlenceli bir görünümün oluşturulması için renkli simler kullanılabilmektedir.

Eğlenceli Gökkuşağı Etkinliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli gökkuşağı etkinliğinin yapım adımları gayet kolaydır. Öncelikle güneş figüründe kesilen bir adet sarı kartonun üzeri sevimli simgelerle süslenebilmektedir. Ardından gökyüzü yüzeyine yapıştırılacak olan yağmur damlaları kesilmelidir. Bu damla figürlerinin üzerine de gülücük gibi figürler çizilebilmektedir. Bununla birlikte graponkağıtlarının farklı renklerde ayrı yerlere yuvarlanması gerekecektir. Sonrasında gökyüzü figürü olan fon kartonuna bu graponkağıtları uygun biçimde yapıştırılmalıdır. Gökkuşağı figürünün altına gelecek biçimde pamukların yapıştırılmasıyla birlikte bulut figürleri oluşturulacaktır. Hepsinin tamamlanmasıyla güneş ve yağmur damlaları figürleri de kartona eklenmelidir. En son renkli simlerin güneş, yağmur damlaları ve gökkuşağı figürünün üzerine serpilmesi gerekmektedir. Yani eğlenceli gökkuşağı etkinliği nasıl yapılırsorusunun yanıtı birkaç basit aşamadan oluşmaktadır. Sonuç ise duvarları süsleyecek capcanlı bir çalışmayı meydana getirecektir denebilir.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir