fbpx

Ekmeğin oluşum aşamaları etkinliği

Ekleyen : Yıldız Demirel Kartal

Tüm Yazıları

Ekmeğin oluşum aşamaları etkinliği;ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (1) ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (2) ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (3) ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (4) ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (5) ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (6) ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (7) ekmeğin oluşumu undan ekmeğe dönüşüm (8) un ,ekmeğin oluşum aşamaları un .. un, buğdayın ekmeğe dönüşümü kartları un,ekmeğin oluşum aşamaları ,buğday un Çocuklara yemek saatinde ekmeklerini incelemelerini söyledim. Yemek bitiminde masalarının altına bakmalarını istedim Neler olduklarını dökülenleri hikaye öncesi konuşacağımızı akıllarında tutmaları gerektiğini belirttim  …. ekmek kırıntılarının ve yemeklerinin yere dökülmemesi gerektiğine dikkat etmelerini izah ettim…. sizce ekmeklerimiz nasıl nerde ve hangi üründen hangi bitkiden elde ediliyor diye soru sordum. ..Bilmediklerini ama öğrenmeye hevesli olduklarını gördüm.İsterseniz ekmeğin oluşum aşamalarını işleyebileceğimizi söyledim hepsi merakla bu etkinliği yapmak için can attılar.. .Önce buğday başaklarını ve buğday tanelerini inceledik, Sonra bunu hunide sert bir şekilde döverek parçalamalarını istedim , Sonucu hep beraber görmeleri için ellerine biraz koydum , Una dönüştüğünü görmek hoşlarına gitti, Sonrasını boyama sayfaları ile   buğdayın unun hikaye şeklinde ekmeğe pastaya makarnaya bulgura mantıya dönüşümü hikayesini öğrendik…

Velilerimizden aile katılımı etkinliği olarak ders çıkışı Okulumuza yakın olan fırından ekmek alıp evlerine gitmeleri  ve çocukları ile birlikte unla herhangi bir gıda yapmaları istendi.

Okul öncesi çocuklarının çok hoşuna giden gözleme dayalı neden sonuç ilişkisini keşfeden bilek kaslarını destekleyen hoş bir etkinlik oldu ,Kalıplar ektedir, Buğdayın oluşum aşamalarını nimet olan ekmeğin önemini , ne zorluklarla imal edildiğini  işlemenizi öğretmenizi boyama sayfaları ve bu etkinlikle yapmanızı  tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir