fbpx

Dünya kız çocukları günü

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Okul öncesi çocukları için; Dünya kız çocukları günü boyama sayfası…

Çocuklara , kız çocukların ve erkek çocukların eşit haklara sahip olduğu anlatılır.

Öğretmenlerin cinsiyet eşitliğini çocukların yaşantılarında benimsemeleri adına sınıf ortamında yapabilecekleri nelerdir?

“Bunu erkekler de kızlar da yapabilir” görüşünü dile getirmelisiniz. Sınıf ortamında cinsiyetçi söylemlere izin vermemelisiniz. Unutmayın ki bir grubun bir alanda becerilerinin toplum tarafından diğerinden üstün olarak algılanmasının ya da o alanda daha görünür olmasının nedeni, o grubun daha iyi yapabilmesi değil, daha iyi yapmasına fırsat verilmesidir. Biz, sınıflarımızda her çocuğa eşit deneme ve kendini o alanda geliştirme fırsatı sunmalıyız.

Çocukların giyim kuşamları ya da yetenekleri için kullandığınız ifadelere de dikkat etmelisiniz. Genelde kızların kıyafetleri, dış görünüşleri, hanımefendi oluşları ile ilgili övgüler verilirken, erkeklerin ise hızları ve güçleri ile ilgili yorumlar yapılabildiğine üzülerek şahit olduğumuz durumlar olabiliyor. Oysaki her iki grubun da olumlu davranışlarına, bir konudaki çabalarına odaklanmalıyız.

Sınıfınızdaki köşeler, oyun alanları ve oyuncaklar her çocuk içindir. Çocukların bir arada oynamaları için onları teşvik edebilir, kızların ya da erkeklerin sadece kendi cinsleri ile oynadıkları oyun köşelerini her çocuk için ilgi çekici hale getirmeye özen gösterebilirsiniz. Her çocuk, zihninin ve ruhsallığının sağlıklı gelişimi için her türlü oyuncakla oynamalıdır. Kızların arabalarla, inşa malzemeleri ve bloklarla,  erkeklerin bebeklerle, evcilik malzemeleri ile oynamaları son derece normal ve sağlıklı olanıdır.Sınıfınızda kullandığınız görsellerin, eğitim malzemelerinin ve kitapların seçimi de diğer önemli bir konu. Örneğin ailede kimler nelerden sorumludur konusunu işlerken sorumlulukların her bireye eşit şekilde dağılışını gösteren resimli kartlar kullanabilirsiniz (Örn: birlikte yemek yapan anne baba ve çocuk, tamir yapan anne, evi süpüren baba ya da meslekler konusunu işlerken kadın doktor ve mühendis, erkek aşçı ve balet vb). Okuduğunuz kitaplarda, tartıştığınız vakalarda evrensel değerleri taşıyan kız ve erkek figürlerin olmasına ve güçlü oldukları alanlar kadar zayıf oldukları alanların da eşit şekilde temsil edilmesine özen  gösterebilirsiniz. Bir kadının gücü kadar, bir erkeğin duygusallığının ve nezaketinin de kabul edilebilir olduğuna atıfta bulunacak kitapları da seçmelisiniz.

Bu seçimlerin yanı sıra, çocuklarla bir arada, “Kız işi nedir? Erkek işi nedir? Kızların ve erkeklerin nasıl göründüğüne ve nasıl hareket edeceklerine kim karar vermeli?” gibi sorularla tartışma başlatıp, “Kızlar ve erkekler istediklerini giyer, istediklerini oynar, istedikleri mesleği seçerler” diye başlayan ve “Bazı insanlar sadece kızların/ erkeklerin ….’ı yapabileceğini söyler ama bu doğru değil çünkü ….. de bir kız/ erkek ve …..u yapmayı seviyor (örn: Bazı insanlar sadece erkeklerin kamyonlarla oynadığını söyler ama bu doğru değil çünkü Ece bir kız ve o kamyonlarla oynamayı seviyor)” diye her çocuğun yapmayı sevdiği şeyleri resmettiği ve sonunda kız ya da erkek olmamız önemli değil çünkü hepimiz, diğerleri ne söylerse söylesin, kendi kararlarını verebilen özel insanlarız diye biten kendi cinsiyetçi olmayan sınıf kitabınızı da oluşturabilirsiniz.

Tümay Algan Ferrara

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir