fbpx

DİKKAT GELİŞTİRİCİ OYUNLAR

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

 

OYUN ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.ÇOCUKLAR DUYGULARINI OYUNLA YAŞAR VE İFADE EDERLER. BU OYUNLAR DİKKATİ GELİŞTİRMEDE OLDUKÇA ETKİLİDİR.

1. OYUN: HANGİSİYİM BUL?

Farklı tiplerdeki oyuncakları çocuğun görebileceği şekilde masa üstüne yan yana sıralarız.Oyuncağın fiziksel özelliklerini genelden detaya doğru ifade ederek söyleriz.( ben yuvarlağım, üzerimde kırmızı bir gömlek var, sesim var vb.) seçilen çocuk hangi oyuncak olduğunu bulur.Daha sonra ebe olur ve seçtiği arkadaşıyla devam eder.

2. OYUN: SESLERİ TAHMİN ET?

Çocukların arkalarını dönmelerini isteriz.Çeşitli sesler çıkarırız. ( kağıt buruşturma,cama vurma, tahtaya vurma gibi ) Bunları tahmin etmesini isteriz. Daha sonra aynı şeyi bilen çocuk yapar. Oyun böyle devam eder.

3. OYUN:  HİKAYE OLUŞTURALIM

Öğretmen bir hikayeye giriş cümlesi söyler.( Çok yağmurlu bir gündü, sabah erkenden uyandım vb.)

Çocuklar sırayla cümle eklerler. Hikayeye devam edilir.

4. OYUN: SESLERİ İNCELEYELİM

Çocuklarla birlikte yere uzanılır.Gözlerini kapatmaları istenir.(itiraf etmeliyiz ki çoğu kapadık deyip yandan bakıyor) Daha sonra farklı sesler açarak, duydukları sesleri dikkatlice dinlemeleri istenir.( hayvan sesleri, doğa sesleri, taşıt sesleri vb.)

5. OYUN: SAKLANANI BUL?

Çocuklarla birlikte sınıftaki küçük oyuncaklardan seçerek masaya koyarız. Bu işlem bitince çocuklar arkasını döner.Bu sırada öğretmen bir oyuncağı saklar. Çocuklardan sakladığı oyuncağı bulmalarını ister.Minik ipuçları verilerek yardımcı olunabilir. Çocuklardan parmak kaldırmaları istenir ve bilen çocuk ebe olarak oyuncak saklar, oyun böyle devam eder.

6. OYUN: ÇİFTİNİ BUL

Herkesin ayakkabısı ortaya karışık bir şekilde konarak dağ oluşturulur.İki çocuk seçilir. Terlik çiftlerini bulmaları istenir. En çok çift bulan alkışlanır. Ya da seçtiğimiz çocuğa ayakkabı dağının içinden, bir ayakkabıyı anlatabilir, bulmasını isteyebiliriz.Örneğin; kırmızı bir ayakkabı, mavi çizgileri var, yeşil, …… var vb.

7. OYUN: GİYSİLERİN NASILDI?

İki çocuk karşılıklı geçer.Üç dakika kadar üzerlerindeki giysileri incelemeleri istenir. Daha sonra sırt sırta döndürülür ve giysileriyle ilgili sorular sorulur.Örneğin; arkadaşının tişortundaki çiçekler ne renkti? ayakkabıları ne renkti?

8. OYUN: DOKUNARAK TANI

Bir bez torba içine sınıftaki materyallerden çocuklar görmeden konur. Daha sonra sırayla torbadaki materyalleri dokunarak tanımaları istenir.

 

 

İlgili Terimler :

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir