fbpx

Çok farklı artık materyal örnekleri

Ekleyen : Yıldız Demirel Kartal

Tüm Yazıları

teraziyapimi

tuvaletkagidirulosundanatvekediyapimi1

yapraktanmobilyapimi

yarisarabasiyapimi

yastiktanaycicegiyapimi

yelkenliyapimi1

yumurtadanfilyapimi

yumurtadanhorozvecivcivyapimi

yumurtakafa
İsmail Mart ın katkılarıyla
At ve Kedi Yapımı
başı takılır.Ayaklarına kibrit çöpü veya kartondan ayak takılır. (İstenirse kafalar kartondan hazırlanıp atın yelesine yünler takılır, kaş ve göz elişi kağıdı veya yünle kaplanır.) Atın gövdesine istenilen renkte kumaş eğer takılır. Kediye ise kumaştan desen yapılır.
Araç ve Gereçler :
1- Tuvalet kağıdı.
2- Kibrit çöpleri.
3- Yün (kahveringi).
4- Karton, kumaş.
YAPRAK MOBİL YAPIMI
İri sararmış çınar yapraklarını küçüklü büyüklü toplayıp bir kitap arasında kurutun.
Sonra yandaki resimde gördüğünüz gibi büyükten küçüğe tersinden sıralayın, tam yerine yapıştırıcı sürün yorgan ipliğini yapıştırıcının tam üstüne getirerek yaprakları bir sırada birleştirin.
Böyle beş altı dizi yapın. Büyükçe bir kasnağın etrafına sıralayın ve hafif rügra olan bir yere asarsanız hareket eden bir mobile sahip olursunuz.
Araç ve Gereçler :
1- Sararmış yapraklar istenilen boyda ve şekilde.
2- Yorgan ipliği, yapıştırıcı.
3- Mobil yapılcak askı veya kasnak.
YARIŞ ARABASININ YAPIMI
Mantarlardan birini göz kararı üçe bölün ve üçte birini kesip ayırın. Bu küçük parçanın bir yanından parça kesin mantarınız düz bir tabana sahip olsun. Diğer iki mantarı da aynı şekilde keserek hazırlayın. Elinizdeki diğer büyük mantarı tekerlekleri oluşturacak biçimde 4 eşit parçaya bölün, bu parçaları siyaha boyayın ve kurumaları için bırakın.
Tekerlekler kuruyunca her birinin ortasına bir delik açın. Ataçlarınızı açıp düz birer tel biçimine getirin. Bu teli tekerliklere geçirin, tekerliğin dışında kalan kısmı çıkmasını önleyecek şekilde kıvırın. Tekerlikleri gövdeye teli takarken monte edin. Bütün parçalarınızı zamklayın ve hazırladığınız karton üzerine şekilde görüldüğü gibi yapıştırın.
Arabanızı istediğiniz renge boyayın ve ön parçasının üzerine numaranızı yazın.
Araç ve Gereçler :
1-2 şişe mantarı.
2-Ataç (2 tane)
3-Mantar veya bir karton parçası.
YASTIKTAN AYÇİÇEĞİ YAPIMI
2 adet kesilen yuvarlak açık yeşil ekose kumaş birbirine yapıştırılırken, yaprak gibi kesilen açıksarı grapon kağıtları şekilde görüldüğü gibi yuvarlağın birisine monte edilir ve öteki yuvarlak yapıştırılır. İçine uygun miktarda pamuk doldurulur ve ağız kısmıda yapıştırılır.
Bayrak sopası veya birkaç telin biraraya gelmesiyle kalınlaştırılmış bacaklar renkli kablo ile sarılır. (kollarda aynı şekilde hazırlanır) Kol ve bacaklar gövdeye uygun şekilde monte edilir. (yapıştırarak veya delerek) Seramik hamurundan hazırlanmış el ve ayaklar bacak ve kollara takılır ve sonra verniklenir.
Araç ve Gereçler :
1- Kıvrılabilecek nitelikte tel, pamuk.
2- Renkli kablo, seramik hamuru, vernik.
3- Sarı, açık koyu grapon kapıdı.
4- Ekose kumaş.
YELKENLİ YAPIMI
Kamışlar lırılmadan esnetilir ve uçlarına delik açılarak birbirine bağlanır. Makaraların içlerinden Kalın yün geçirilerek iki ucu kamışlara monte edilir. İki makaranın ortasına renkli kartondan dikdörtgen bir parça yerleştirilir. O parçaya daha önce renkli fon kağıdından hazırlanmış yelken kısmı ince uzun bir çubukla monte edilir ve bayrağı asılır. İki uçlarından ince ipliklerle kamışlara tutturulur.
Araç ve Gereçler :
1- Büyük boy gazoz kamışı.
2- İki büyük makara.
3- Renkli karton.
4- Kürdan, ip (ince).
YUMURTA KAFANIN YAPILIŞI
Bir yumurtaya delik açılır ve içi boşaltılır. İçine tutkala bulanmış, ufalanmış gazate parçacıkları doldurulur ve sağlamlaştırılır. Kalın yünden kesilen saçlar başa yapıştırılır ve kartondan istediğiniz şekilde bir şapka takılır. Sulu boya ile yumurtaya gözler yapılır. İnce tellerden bıyıklar yapıştırılır. Tele takılan boncuklar ve hazırlanan kurdela yumurta kafaya takılır.
Araç ve Gereçler :
1- Bir yumurta, tutkal, gazete kağıdı.
2- Yün (kalın).
3- Sulu boya, kurdela, boncuk, tel.
YUMURTADAN FİL YAPIMI
Yumurtanın içi boşaltılır ve kuruduktan sonra yapışkan sürülür ve pamuk doldurulur. Kırılmayı önlemek için, su şişesi dipten on beş cm bırakılarak kesilir. Yumurta içine oturtulur. Sarı kumaştan kesilen kulaklar ve hortum yapıştırılır.
Beyaz dosya kağıdından külah yaparken kıvırdığımız gibi kıvırıp hazırladığımız dişler yerlerine takılır. Yumurta filimiz hazırlanmıştır.
Araç ve Gereçler :
1-Yumurta (İstenilen sayıda.)
2-Su şişesi plastik (1,5 lt.)
3-Beyaz dosya kağıdı
4-Sarı süet kumaş.
HOROZ VE CİVCİV YAPIMI
Yumurtalar sarı ve kahverengine boyanır. Karton koçana boyanan yumurtalar yapıştırılır. Koçanlar ortadan ikiye bölünerek boyları kısaltılmalıdır. Fon kağıdından yapılan ibikler ayak ve gagalar yerlerine yapıştırılır. Açıklı koyulu yapraklar koçanın etrafına yapıştırılır. Yeşil grapon kağıtları çok ince ve çeşitli uzunlıuklarda ince ince kesilir ve ot olarak dekor tamamlanır. Hazırlanmış horoz ve civcivler otların arasına yerleştirilir. Gazoz kapağından güneş sarıya boyanarak yerleştirilir.
Araç ve Gereçler :
1- Tuvalet kağıdı koçanı.
2- Yumurta kabuğu, gazoz kapağı.
3- Renkli fon kağıtları, sarı quaş boya.
4- Yeşil grapon kağıdı.
Artık materyal kullanın…

İlgili Terimler : , , , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir