fbpx

Saksıda Çiçek Etkinliği

Ekleyen : Yıldız Demirel Kartal

Tüm Yazıları

Çocukların eğlenerek yapacakları saksıda çiçek etkinliği sayesinde oldukça keyifli bir aktivite saatine sahip olacakları belirtilmelidir. Bu çiçek tasarımında kullanılacak oldukça basit bir malzeme sayesinde üç boyutlu saksı tasarımı elde edilmektedir. Yani çalışma tamamlandığında gerek eğitim kurumlarının gerek ise evlerin duvarına asılabilecek yaratıcı tasarımlar meydana gelmektedir. Bu etkinliğin anaokulu ya da ilkokul eğitim kurumlarında sıklıkla yaptırıldığı bilinmektedir. Ancak ebeveynlerin çocuklara sıkıldıkları zaman böyle eğlenceli bir çalışmayı yaptırmaları da mümkündür. Hem el ve göz koordinasyonunun gelişmesi hem de yaratıcılığa ortam hazırlanması için saksıda çiçek etkinliğinin faydalı olacağı belirtilebilmektedir. Tabi ki etkinliğin yapımında kullanılacak temel malzemeler ile yağım aşamaları da öğrenilmelidir.

Saksıda Çiçek Etkinliği Malzemeleri

Saksıda çiçek etkinliğinde tercih edilebilecek çeşitli materyaller elbette ki tercihe göre değişebilmektedir. Ancak temel olarak saksıda çiçek etkinliği malzemeleri arasında su şişesi kapakları gibi kolay bulunabilecek bir materyal yer almaktadır. Kullanılmayan plastik su şişelerinin kapakları gerek vazo gerek çiçek figürü yapımında lazım olacaktır. Dolayısıyla ne kadar farklı boyutlarda ve fazla sayıda pet şişe kapağı hazırlanırsa etkinlik o kadar kolay yapılacaktır denebilir. Saksıda çiçek figürünün oluşturulacağı yüzey için bir adet renkli fon kartonu alınmalıdır. Bu fon kartonu herhangi bir renkte olabilir. Yapıştırıcı ve makas materyalleri de hazırlandığında etkinlik için gereken tüm malzemeler oluşturulmuş demektir. Ancak isteyen çocuklara değişik boya kalemleri ve malzemeleri de verilebilir.

Fotoğraf0412

Saksıda Çiçek Etkinliği Yapım Adımları

Saksıda çiçek etkinliğinin yapımında öncelikle fon kartonuna bir vazo ve çiçek arka planı çizilebilir. Bu sayede çocukların yapıştırma işlemini daha kolay gerçekleştirecekleri belirtilmelidir. Ayrıca pet şişe kapaklarının boyanması da mümkündür. Çünkü herkes renkli su şişesi kapaklarını bulamayabilirler. Dolayısıyla uygun boyalarla önceden boyanan kapakların kurumaya bırakılması uygundur. Ardından fon kartonu üzerine ana hatları çizilen figüre yapıştırma işleminin uygulanması iyi olacaktır. Birbirinden farklı renklere boyanan su şişesi kapakları hem vazo figürünün hem de çiçek figürlerinin oluşturulmasını sağlayacaktır. Saksıda çiçek etkinliği yapım adımları işte bu kadar basittir. Ancak etkinlik tamamlandığında ortaya rengarenk ve eğlenceli bir çalışma çıkacaktır. Ayrıca çocukların tamamladıkları saksıda çiçek figürünün yanlarına boya kalemleri ile çeşitli resimleri ya da figürleri çizmeleri de mümkündür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir