fbpx

BİR DOLU MANDALA ÖRNEKLERİ :)

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Mandala, boyama meditasyonudur….

Çocukların yaşamlarına sığdırdıkları deneyimler kısıtlı olsa da kelime haznesinin yetersiz geldiği zamanlarda kimi zaman kendilerini resim yaparak daha iyi ifade edebiliyorlar. Bu anlamda bana göre mandala bir boyama meditasyonu ve çocuğun kişisel gelişimi için çok önemli.

 

Mandalanın yararları

Klasik müzik eşliğinde ve tam bir sessizlik içinde mandala boyamak, çocuklar için dinlenmek ve konsantre olmayı artırmak için yapılabilecek çalışmalardan biridir. Mandala, vücut, ruh ve zekanın kaynaşması demektir. Çocuğun kendi yaratıcılığını keşfetmesini sağlar.

Mandala boyamak, dikkat oranını artırdığı gibi beynin sağ lobunu da geliştirir. Bu gelişim, kişinin düşünme ve yaratıcılığını artırır. Çizimlerde renklerin de devreye girmesi, sağ lobun aktif hale gelmesinde ve doğrudan duyguların derinleşmesinde etkilidir.

 

Mandala boyayarak çocuk sakin, serin kanlı ve sabırlı olmayı öğrenir. Odaklanma ve konsantrasyon süreleri artar. Mandala çalışması yapan okul öncesi kurumlarda, mandala çalışmasından sonra çocukların grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

İlginizi Çekebilir