fbpx

Ayna ile simetri çizim

Ekleyen : Çiğdem Sabuncu

Tüm Yazıları

Ayna ile simetri çizimi etkinliği çocukların bayılarak uygulayacakları alışmalardan biridir. Okul öncesi öğrencilerinin yapabilecekleri etkinlikler arasında birbirinden değişik seçenekler vardır. Ancak ayna ile simetri çiziminde çocukların çok keyifli vakitler geçirdikleri bilinmektedir. Çünkü etkinlik boyunca simetri becerisinin gelişmesi gibi eğlenceli sonuçlara ulaşılması da mümkündür. Bununla birlikte çizim esnasında okul öncesi öğrencilerinin dikkat ve odak becerileri de gelişecektir. Çocukların ilgisini ve odağını artırmak amacıyla buna uygun çizim figürleri tercih edilebilmektedir. Böylece çocukların etkinlikten daha çok keyif alabildikleri ve keşfetme duygularının yükseldiği belirtilmelidir. Etkinliğin bir diğer faydalı yanı ise simetri konusunda düşünme etkinliğinin gerçekleşecek olmasıdır denebilir.

 

Ayna ile Simetri Çizimi Etkinliği Malzemeleri Neler?

Ayna ile simetri çizimi etkinliğinde farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Ancak temel malzemeler arasında hızlıca hazırlanabilecek materyaller bulunmaktadır. Ayna ile simetri çizimi malzemeleri için en önemli materyal kağıt boyutuna uyum sağlayacak bir aynadır. Bununlabirlikte bir A4 kağıdı ya da resim kağıdı kullanılabilmektedir. Çizim esnasında kullanılacak figür için bir resim ya da figür fotokopisi kullanılması olağandır. Yine çizilen figürün çocukların istedikleri kalemle resmedilmesi mümkündür. Renkli kuru boya kalemlerinin kullanılması ise detaylı figürlerin çizimi için daha uygun olacaktır. Elbette renkli resimlerin çizilmesi için simli kalem, pastel boya gibi boya malzemeleri de tercihe bağlı olarak hazırlanabilir.

Ayna ile Simetri Çizimi Nasıl Yapılır?

Ayna kullanarak tamamlanacak bu etkinliğin ilk aşamasında resmin oluşturulması gerekmektedir. Dolayısıyla ayna ile simetri çizimi etkinliği nasıl yapılır diyenlere öncelikle çizim aşamasının anlatılması gerekmektedir. Kullanılan resim kağıdının ortadan ikiye katlanması beklenmektedir. Figürün boyutuna göre resim kağıdının enine ya da boyuna katlanması uygundur. Bunun yerine daha temiz bir çizim sayfası elde etmek isteyenlerin sayfanın ortasına iki tarafı eşitleyecek bir çizgi çizmesi mümkündür. Çocukların kullandıkları ellerine göre dol ya da sağ tarafa çizimlerini yapmaları bir sonraki aşamadır. Çizimin tamamlanmasının ardından ayna ile simetri sihrinin yapılacağı evreye gelinmektedir. Kağıdın çizgisine yerleştirilen ayna ile diğer tarafa oluşan eşit görünümlü figür yansıması hileyi ortaya çıkaracaktır. Böylece keyifli bir aktivite saatinde hem simetri kavramının öğretilmesi hem de yansıma kavramının edinilmesi mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Simetri çalışması hayvanlar | OKUL ÖNCESİ FORUM21 Şubat 2016

[…] Ayna ile simetri çizim […]

İlginizi Çekebilir