Ampülden Penguen

Ekleyen : Yıldız Demirel Kartal

Tüm Yazıları

Ampulden penguenler etkinliği ile okul öncesi öğrencilere keyifli bir aktivite saati yaratmaya ne dersiniz? Bu etkinlik boyunca çocukların yaratıcı çalışmalar oluşturmaları mümkün olmaktadır. Ancak yaratıcılığın ortaya koyulması dışında çeşitli becerilerin geliştirilmesi de söz konusudur. Özellikle boyama sürecinde çocukların hem eğlenmeleri hem de boyama yeteneklerini geliştirmeleri mümkün olacaktır. Bununla birlikte çeşitli kağıtların kesilmesi ve yapıştırılması ise el koordinasyonu becerilerini artıracaktır. Okul öncesi öğrencilerine uygulanabilecek bu etkinliğin evde ya da eğitim kurumlarında tercih edilmesi uygundur. Gerek eğitmenler gerek ebeveynler böylesine keyifli bir etkinliği yaptırarak çocukların bilgi birikimine de katkıda bulunacaklardır. Çünkü penguenlerin doğal habitatları ve yaşadıkları bölgenin özellikleri de etkinliğin kazanımları arasında yer almaktadır.

Ampulden Penguenler Etkinliği Malzemeleri

Ampulden penguenler etkinliği için birkaç temel malzemeye ihtiyaç duyulacaktır. Dolayısıyla ampulden penguenler etkinliği malzemeleri arasında 5 ya da daha fazla adette ampul kullanılabilmektedir. Bu ampul malzemesinin haricinde yapıştırma işlemi için bir adet silikon ya da tutkal yapıştırıcıdan faydalanılabilir. Elbette graponkağıtları hazırlanırsa mukavva yüzeyinin süslenmesi mümkün olacaktır. Dolayısıyla bir adet mukavva ile renkli el işi kağıtları veya grapon kağıtları bulundurulmalıdır. Ampullerin boyanması için bu boyama etkinliğine uygun boyaların hazırlanması iyi olacaktır. Guaj boya ya da kumaş boyası gibi seçenekler değerlendirilebilir. Tüm malzemelerin hazırlanmasının ardından eğlenceli aktivite aşamasına geçilebilecektir.

Ampulden Penguenler Etkinliği Yapımı

Ampulden yapılacak penguenler için öncelikle boyama aşaması tamamlanmalıdır. Gözetmen eşliğinde ampulleri beyaz renge boyayan çocuklar keyifli dakikalar geçireceklerdir. Sonrasında grapon ya da el işi kağıtları ile ampullerin üzerine siyah renkte penguen figürü resmedilebilecektir. Dolayısıyla ampulden penguenler etkinliği yapımı aşamalarının ilk etabı tamamlanmış olacaktır. Bunun ardından mukavvanın üzeri beyaz graponkağıtları yuvarlanarak doldurulmalıdır. Yapıştırılan beyaz renkli graponkağıtları penguenlerin doğal yaşam ortamındaki buzu simgeleyecektir. Bununla birlikte farklı bir mukavvadan buzullarda bulunan Eskimo evlerine benzer bir yapı tasarlanabilmektedir. Mukavvada yüzeyin tamamlanmasının sonrasında ampulden tasarlanan penguenler bu yüzeye yapıştırılmalıdır. Ortaya çıkan manzara hem penguenlerin yaşam ortamını hem de çocukların yaratıcılıklarını yansıtacaktır. Keyifli bir aktivite olan ampulden penguenler etkinliğini severek tamamlayacak çocukların gelişim süreçlerine de katkıda bulunulacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARISizde kendi yorumlarınızı gönderebilirsiniz...

 

Seminer

Çocuk Testleri

Montessori

İlginizi Çekebilir